AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Ploaie de goluri la Târgu Jiu. Pandurii învinge la...

Liga lui Mitică. Ploaie de goluri la Târgu Jiu. Pandurii învinge la scor și viitorul nu sună bine pentru U Cluj. Dinamo a început cu dreptul

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 6-2 (3-1), echipa Universitatea Cluj, în primul meci din ediţia 2012/2013 a Ligii I, în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 65.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Ibeh ’11, ’23, Viera ’15, Răduţ ’66 (penalti), Matulevicius ’76 şi Boutadjine ’85. Pentru Universitatea Cluj au înscris Pătraşcu ’43 şi Păcurar ’75.
1-0: Ibeh deschide scorul cu un şut din apropiere, spre colţul din dreapta;
2-0: Viera înscrie golul doi al gazdelor cu capul, după un corner executat de Răduţ;
3-0: Ibeh majorează diferenţa cu o lovitură de cap de la aproximativ şase metri, după o centrare de pe dreapta;

3-1: Pătraşcu marchează pentru oaspeţi cu un şut din lateral stânga, la vinclu;
4-1: Cristian Balaj acordă penalti pentru Pandurii după un henţ un careu al lui Da Silva, care este şi eliminat. Lovitura de la 11 metri este transformată de Răduţ
4-2: Păcurar înscrie al doilea gol al oaspeţilor, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului de 16 metri;
5-2: Matulevicius marchează la prima atingere a balonului după ce a fost introdus pe teren, cu un şut din aproximativ opt metri;
6-2: Boutadjine stabileşte scorul final, cu un şut la colţul lung.
Pandurii Târgu Jiu: Mingote – Unguruşan, Viera, Mamele, Al. Vlad – Nistor, Răduţ, Maxim (Cristea ’17) – Al. Grigoraş (Boutadjine ’70), Lemnaru (Matulevicius ’74), Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş.
Universitatea Cluj: Boşneag – Krumov, Nicola, Cucui, Erico Da Silva – Paulinho, B. Pătraşcu, R. Iancu (V. Dinu ’26), Păcurar, Firţulescu (Drăghici ’50) – Alex Dos Santos (Szilagyi ’68). Antrenor: Claudiu Niculescu.
Cartonaş galben: Păcurar ’59
Cartonaş roşu: Da Silva ’65
Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Cristian Balaj, ajutat la cele două linii de Zoltan Szekely şi Mircea Grigoroiu.

Dinamo a debutat cu victorie
Dinamo Bucureşti a învins debutanta CS Tr. Severin cu scorul de 2-1 (0-0), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa inaugurală a Ligii I de fotbal.

Dinamo a deschis scorul prin Mircea Axente (50), la prima sa reuşită oficială pentru formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare, dar nou-promovata a egalat peste doar două minute, prin Cosmin Vancea (52). ”Veteranul” Ionel Dănciulescu, intrat în repriza secundă, a marcat golul victoriei oaspeţilor în min. 80. Acesta a fost golul cu numărul 208 pentru Dănciulescu în prima ligă.
0-1: Axente deschide scorul cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Laurenţiu Rus;
1-1: Vancea egalează tot cu o lovitură de cap, de la aproximativ 10 metri, după o centrare a lui Moutinho;
1-2: Dănciulescu stabileşte scorul final cu un şut din doi metri.
CS Turnu Severin: Şteţca – Mitici, Bălău, Dandea, Bălace – Buleică (Neacşa ’67), Pătraşcu (Ologu ’46), Olah, Zaharia – H. Moutinho, Vancea (Neagu ’76). Antrenor: Marian Bondrea

Dinamo: Naumovski – L. Rus, D. Grigore, Luchin, Pulhac – Boubacar, C. Munteanu, Issa Ba – Axente (Dănciulescu ’64), Ţucudean (Nica ’89), Alexe (Curtean ’63). Antrenor: Dario Bonetti.
Cartonaşe galbene: Neagu ’82 / Grigore ’66, Dănciulescu ’80
Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Alexandru Tudor.