AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Petrolul câștigă la Brașov, Mircea Rednic pleacă la Standard...

Liga lui Mitică. Petrolul câștigă la Brașov, Mircea Rednic pleacă la Standard Liege!

Formatia Petrolul Ploiesti s-a impus la limita, scor 1-0, in meciul disputat, in deplasare, impotriva echipei FC Brasov, in etapa a 13-a din Liga 1.
Meciul de sub Tampa a debutat cu o ocazie de partea „lupilor galbeni”, Grozav sutand putin peste poarta de la 20 de metri in minutul 4, insa prima repriza a fost apoi dominata de gazde.
In minutul 11, Munteanu a ratat din sase metri la o lovitura de colt, in timp ce Batin a trimis peste tranversala din pozitie ideala in minutul 30. Cu zece minute inainte de pauza, acelasi Batin a trecut pe langa deschiderea scorului, sutand alaturi din pasa lui Mateiu.
Situatia s-a schimbat cu 180 de grade in partea secunda. Dupa doua ratari semnate de Galamaz si Cristea, Gicu Grozav a resuit sa deschida scorul pentru oaspeti, internationalul roman punctand cu exteriorul de la 12 metri. Brasovenii au ratat egalarea in ultimul minut regulament, cand sutul puternic al lui Paun a fost respins de portarul Mircea Bornescu.
In urma acestui succes, ploiestenii au urcat pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte. De cealalta parte, FC Brasov stationeaza pe pozitia a saptea, cu 19 puncte.

Rednic a demisionat!

Mircea Rednic si-a dat demisia din functia de antrenor principal al echipei Petrolul Ploiesti. „Puriul” va semna sambata cu echipa belgiana Standard Liege.
Petrolul a ramas fara antrenor dupa victoria de la Brasov. Contestat de fani, Rednic a decis sa accepte oferta belgienilor de la Standard Liege. Plecarea lui Rednic ii lasa descoperiti pe cei de la Petrolul, insa patronul Florian Walter spune ca „Puriul” nu este o pierdere.
„Ma bucur ca ajunge la Standard Liege. Isi implineste un vis! Si-a facut datoria la Petrolul si viata merge mai departe. Sincer sa fiu, m-am bucurat ca pleaca”, a spus Florian Walter la Digi Sport.
In ceea ce priveste viitorul antrenor al Petrolului, Walter nu a oferit nume, mentionand doar ca este vorba despre un antrenor roman.
Dorinel Munteanu este totusi in capul listei pe care Walter a intocmit-o. In acest moment, Petrolul ocupa locul 5 in Liga 1, cu 22 de puncte, sapte mai putin decat liderul Steaua.