AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Pandurii are maximum de puncte, Bistrița l-a câștigat pe...

Liga lui Mitică. Pandurii are maximum de puncte, Bistrița l-a câștigat pe primul!

Formatia Pandurii Targu Jiu a castigat a treia partida consecutiva in noul sezon al Ligii 1, invingand Ceahlaul Piatra Neamt, scor 3-1.
Gorjenii au deschis scorul in minutul 39, prin Radut, iar Maxim a marit avantajul cinci minute mai tarziu, cu un voleu superb din interiorul careului.
Acelasi Radut a punctat pentru 3-0 la sase minute de la startul reprizei secunde, in timp ce moldovenii au redus din handicap in minutul 66, dupa ce Margine a punctat cu un sut la coltul lung.

In urma acestui succes, trupa lui Petre Grigoras ramane pe prima pozitie a Ligii 1, cu noua puncte, maximul posibil dupa trei etape.

De cealalta parte, Ceahlaul Piatra Neamt ocupa pozitia a 16-a, cu un singur punct obtinut, in etapa a doua a sezonului.

Echipele de start:
Pandurii Targu Jiu: Mingote – Ungurusan, Viera, Mamele, Vlad – Nistor, Radut, Voiculet – Matulevicius, Maxim, Ibeh;
Rezerve: Lazar, Rusu, Cristea, Grigoras, Lemnaru, Bacila, Boutadjine;
Antrenor: Petre Grigoras;

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici – Marc, Ichim, Vitelaru, Tepes – Monroy, Tolimir – Constantinescu, Onciu, Stana – Golubovici;
Rezerve: Jicha, Cazan, Druga, Badescu, Margine, Pavel, Lukanovici;
Antrenor: Costel Enache.

Gloria si Gaz Metan s-au anulat reciproc
Formatiile Gloria Bistrita si Gaz Metan Medias au terminat la egalitate, scor 1-1, in partida disputata in cea de-a treia etapa a Ligii 1.
Fara victorie in primele doua etape, niciuna dintre cele doua grupari ardelene n-au reusit sa sparga gheata in runda cu numarul trei, Gloria si Gaz Metan anulandu-se reciproc la Bistrita.
Desi ambele formatii au ratat ocazii importante in prima jumatate de ora, prima repriza s-a incheiat fara gol pe tabela, scor 0-0.

Prima reusita a disputei a avut loc in minutul 51, cand Predescu a inscris simplu din fata portii, din pasa lui Curtuius. Oaspetii au fortat pe final si au egalat in minutul 81, Dan Roman inscriins cu un sut plasat.

In urma acestui rezultat, Gloria Bistrita a castigat primul punct de la revenirea in Liga 1. De cealalta parte, Gaz Metan Medias acumuleaza doua puncte dupa trei etape.

Gloria Bistrita: Dolha – Peteleu, Nastase, Kanon, Cafasso – Anton, Romario – Ayza, Predescu, Moraes – Curtuius;
Rezerve: Bota – Trestenicu, Tarca, Layo, Bratu, Stan, Ionescu;
Antrenor: Nicolae Manea;
Gaz Metan Medias: Buchta – Frasinescu, Markovici, Akaky, Vukadinovici – Todea – Astafei, Dan, Vasilache, Petre – Bud;
Rezerve: Plesca – Ciuca, Bus, Zaharia, Avram, Roman, Tahar;
Antrenor: Cristian Pustai;
Arbitru: Catalin Busi (Ramnicu Valcea).