AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Oțelul Galați nu se mai oprește din drumul spre...

Liga lui Mitică. Oțelul Galați nu se mai oprește din drumul spre prăpastie!

Fosta campioana a Romaniei din 2011, Otelul Galati, continua sa dezamageasca.
Galatenii au fost batuti cu 4-1 de Ceahlaul, intr-un meci jucat sambata, la Piatra Neamt, in etapa a 15-a a Ligii 1.

Oțelul a avut un început foarte bun de meci, cu o posesie excelentă și mai multă poftă de joc. Cu toate acestea, cei care au înscris au fost jucătorii Ceahlăului, în minutul 18 Bădescu deschizând scorul cu o scăriță superbă din marginea careului.
Gălățenii au continuat să fie mai prezenți în joc dar nu și mai periculoși, caracteristică rămasă tot în sarcina gazdelor. Ceahlăul și-a majorat avantajul de pe tabelă puțin după startul primei reprize, prin Aloisio Mohamed, care a trimis sec cu latul din mijlocul careului o centrare din corner.
O zvâcnire de orgoliu a oaspeților a dus la golul de 2-1 marcat de Giurgiu în minutul 73, însă gazdele au refăcut la scurt timp diferența de două goluri prin reușita superbă a lui Daniel Stana din minutul 80. Scorul final a fost stabilit de același Stana, în minutul 88, la capătul unui contraatac nimicitor la care a contribuit și Constantinescu.

In urma acestei infrageri, Otelul ramane pe locul 15 (retrogradabil) in clasamentul Ligii 1, cu 14 puncte. De partea cealalta, nemtenii au facut 18 puncte si au urcat pe locul 12.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – Moreno, Aloisio, Ichim, Barna – Achim, Monroy- Bădescu (Velici ’78), Golubovici, Constantinescu (Rusu ’88) – Lukanovici (Stana ’63). Antrenor: Constantin Enache.

Oţelul Galaţi: Brăneţ – Cârjă (Viglianti ’76), Sîrghi, Sipovici, Cucu – Giurgiu, Neagu (Buş ’61) – Iorga, Băjenaru, Stromajer (Didi ’52) – Pena. Antrenor: Viorel Tănase.
Cartonaşe galbene: Stana ’81 / Cârjă ’24, Sipovici ’87
Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Florin Eduard Ungureanu, Daniel Mitruţi (asistenţi) – Horaţiu Feşnic (rezervă)
Observatori: Constantin Stefan, Constantin Gheorghe.
La meci au asistat aproximativ 3.000 de spectatori.