AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Meciul U Cluj - CFR Cluj se va rejuca...

Liga lui Mitică. Meciul U Cluj – CFR Cluj se va rejuca pe 18 mai

Meciul dintre Universitatea Cluj-Napoca şi CFR 1907 Cluj-Napoca se va rejuca, din primul minut, vineri 18 mai, de la ora 21,30, pe „Cluj Arena” (Digi Sport), anunţă Liga Profesionistă de Fotbal.

Meciul din etapa a 31-a a Ligii I a fost întrerupt marţi 8 mai în minutul 27 de arbitrul Alexandru Tudor, la scorul de 0-1, din cauza violenţelor între jucătorii celor două formaţii. Atunci, portarul Mircea Bornescu l-a lovit pe Ricardo Cadu, care transformase un penalty şi s-a îndreptat spre galeria gazdelor cu intenţia de a provoca suporterii. Arbitrul Alexandru Tudor a decis suspendarea partidei după ce a considerat că mai mulţi jucători de la cele două formaţii ar fi trebuit eliminaţi din cauza violenţelor şi jocul nu ar fi putut continua.

Vineri 11 mai, Comisia de disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal a decis rejucarea integrală a partidei. Atât Ricardo Cadu (CFR), cât şi Mircea Bornescu (U Cluj) au fost suspendaţi câte două meciuri şi amendaţi fiecare cu 7.000 lei, în timp ce Liviu Ciucă, masorul U Cluj, care l-a lovit pe Cadu în drumul spre vestiare, a primit o suspendare de 12 luni şi o amendă de 10.000 lei.

FC Universitatea Cluj anunţă că toţi cei care deţin biletele de intrare la meciul de marţi 8 mai, vor beneficia automat de acces gratuit pe Cluj Arena la rejucarea partidei dintre cele doua rivale din oraş.

În etapa a 33-a, pe 15 mai, Universitatea va juca meciul cu Voinţa Sibiu, iar CFR Cluj partida cu Mioveni, din deplasare. Partidele din etapa a 34-a sunt programate pe 20 mai.