AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Meci tensionat la Bistrița, iar Petrolul a câștigat derbyul...

Liga lui Mitică. Meci tensionat la Bistrița, iar Petrolul a câștigat derbyul lui Walter!

Gloria Bistrita si FC Brasov au terminat la egalitate, scor 1-1, un meci al carui deznodamant a stat sub semnul intrebarii pana in al saselea minut de prelungiri. Cu un nou antrenor, dupa plecarea lui Sorin Cartu, brasovenii au inceput foarte bine meciul de la Bistrita. Au dominat, au controlat jocul, si-au creat ocazii de gol. Cea mai mare oportunitate la poarta lui Dolha a venit in minutul 35, atunci cand lobul frumos trimis de Paun a intalnit bara portii gazdelor.

Repriza secunda a debutat tot in nota de dominare a oaspetilor, Viveiros fiind aproape de gol. Totusi, bistritenii au reusit sa reintre in joc, Curtuius fiind cel care a dat trezirea.
Primul gol a fost inscris totusi de oaspeti, Machado trimitand in plasa balonul centrat de Paun. Avantajul de pe tabela nu a durat decat doua minute, asta pentru ca acelasi Curtuius a restabilit egalitatea dintr-un penalti obtinut de Ionescu.

In minutul 72, si brasovenii au o lovitura de la 11 metri, numai ca Munteanu executa slab si ii permite lui Dolha sa se remarce cu o parada.
Pana la final Velayos si Batin au amenintat poarta lui „Ema” Dolha iar Zahiri, Reano si Curtuius pe cea a lui Taborda. Portarul Brasovului a fost eliminat in al saselea minut de prelungire, insa scorul a ramas egal, 1-1.

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Reano – Feher (Enescu ’76), Romario – Braganca (Ionescu ’46), Anton (Zahiri ’59), Predescu – Curtuiuş. Antrenor: Nicolae Manea

FC Braşov: Taborda – Velayos, Machado, Cr. Munteanu, Cr. Ionescu – Viveiros (Tameş ’72), Mateiu, Madeira, I. Popa – Batin (Mutu ’90+5), Păun (Brata ’90+1). Antrenor: Adrian Szabo
Cartonaşe galbene: Reano ’28, Peteleu ’79 / Madeira ’32, Viveiros ’60
Cartonaş roşu: Taborda ’90+5
Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Szekely Zoltan şi Eduard Ungureanu, în timp ce Teodor Crăciunescu a fost rezervă. Observatori au fost Paul Cazan şi Sorin Boca.
Portarul Daniel Mutu, intrat în minutul 90+6, după eliminarea lui Taborda, a debutat în Liga I.
La partidă au asistat aproximativ 300 de spectatori.

Șepcile roșii, tot mai aproape de matineul de sâmbăta

Formaţia Petrolul Ploieşti a învins, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii I.
Golurile au fost marcate de Cristea ‘9 şi Grozav ’76.
1-0: Lovitură liberă de la 22 de metri lateral stânga pentru Petrolul, executată de Cristea, şi Balauru nu poate interveni la minge, care se duce la colţul lung.
2-0: Grozav finalizează cu un şut la colţul lung din 14 metri lateral stânga o acţiune ofensivă a Petrolului.

Petrolul Ploieşti: Bornescu – Achim, Neag, Yamissi, Grecu (Guilherme ’52) – Marinescu, Hoban – Boudjemaa (Morar ’78), Ad. Cristea (Cristescu ’72), Grozav – Bokila. Antrenor: Cosmin Contra.

Universitatea Cluj: Balauru – Krumov, Erico Da Silva, Christou, Nicola – Muzac, Pătraşcu (Iancu ’20) – V. Gheorghe (Ciupe ’65), V. Dinu, Paulinho (Năstăsie ’46) – Drăghici. Antrenor: Marius Popescu.

Cartonaşe galbene: Ad. Cristea ’41, Cristescu ’88 / Paulinho ’38, Drăghici ’40, V. Dinu ’74, Balauru ’89
Arbitri: George Cătălin Găman (central) – Octavian Şovre, Adrian Popescu (asistenţi) – Lucian Rusandu (rezervă)
Observatori: Adrian Vidan, Ioan Viorel Ganea
Supervizor: Valentin Alexandru.
Tehnicianul echipei Petrolul, Cosmin Contra, a urmărit partida din tribună, din spatele băncii gazdelor, fiind suspendat. La oaspeţi, echipa a fost condusă de antrenorul Marius Popescu, Marius Şumudică anunţând joi că a decis să nu mai ia loc pe banca tehnică a clujenilor.
În minutul 71, Vasile Gheorghe, aflat pe banca de rezerve a Universităţii Cluj, a primit un cartonaş galben.
La meci au asistat aproximativ 8.000 de spectatori, între care şi 50 de suporteri clujeni.