AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. După primul meci al etapei, FC Brasov trimite Sibiul...

Liga lui Mitică. După primul meci al etapei, FC Brasov trimite Sibiul spre Liga 2!

FC Brasov a obtinut o victorie extrem de clara in primul meci al etapei cu numarul 30 din Liga 1, „stegarii” invingand cu 3-0 pe Vointa Sibiu, echipa ce ia serios drumul ligii secunde.

Gazdele de sub Tampa au deschis scorul in minutul 12, oarecum impotriva cursului jocului. Ilijovski a punctat cu un sut plasat, din pasa lui Di Stefano. Dupa deschiderea scorului, gazdele au apasat acceleratia si acelasi Ilijovski a izbutit dubla doar 8 minute mai tarziu, atunci cand a trimis in vinclu balonul sutat din interiorul careului.

Fara ca Vointa sa le ameninte poarta, brasovenii au continuat sa preseze, tot golgheterul Ilijovski fiind aproape de hattrick pana la pauza.

Oaspetii au fost ceva mai periculosi in partea secunda, Cigan lovind bara portii lui Felgueiras in minutul 56. Numai 10 minute mai tarziu, Bunea putea marca pentru Vointa, insa a trimis putin pe langa buturi.

In prelungiri, Machado a inscris pentru 3-0 cu o lovitura de cap plasata si a consfintit o victorie extrem de importanta pentru „stegari”.

Meciul dintre FC Brasov si Vointa Sibiu a fost transmis in format LIVE Score pe site-ul Ziare.com:

FC Brasov – Vointa Sibiu 3-0
Au marcat: Ilijoski ’12 si ’20, Machado ’92

Echipele de start

BRASOV: Felgueiras – Velayos, L. Munteanu, Machado, Cr. Ionescu – Viveiros, Dias, Mateiu, Distefano – Ilijoski, Moutinho.
Antrenor: Ionut Badea.
Rezerve: Godinho, Olariu, Ciupe, Mauro Alonso, Stanga, Majernik, Damian.

VOINTA: Miron – Bar, Tanc, N. Grigore ll – Burlacu, Beza, Dalbea, Tatar – C. Lungu, Lukanovici, I. Popa.
Antrenor Alexandru Pelici.
Rezerve: Zavoi, Straut, Antohi, Cigan, Zagrean, Bunea, Forika.

Arbitru: Teodor Craciunescu (Rm. Valcea). Asistenti: Dragos Iliescu (Craiova), Marius Marchidanu (Braila).