AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Dinamo se încurcă din nou în FC Brașov!

Liga lui Mitică. Dinamo se încurcă din nou în FC Brașov!

Dinamo a facut primul pas gresit din acest sezon, „cainii remizand in deplasare la FC Brasov, scor 2-2, la capatul unui meci nebun.
Partida de la poalele Tampei a incepu cu o mare ocazie la poarta dinamovista. In minutul 2, defensiva bucurestenilor a gafat nepermis, insa lobul lui Popa a trecut pe langa buturile aparate de Naumovski.
Un sfert de ora mai tarziu, Batin i-a „crosetat” pe fundasii oaspetilor si a deschis scorul cu un sut pe sub goalkeeperul „cainilor”. Un minut mai tarziu, Dinamo a fost salvata de bara la sutul lui Olariu.

Elevii lui Bonetti au echilibrat partida abia spre finalul reprizei, atunci cand Dragos Grigore a reusit sa si egaleze, dupa o combinatie de efect cu Issa Ba.

Partea secunda a inceput tot in nota de dominare a „stegarilor”, acestia reusind sa preia conducerea dupa o ora de joc, atunci cand Buga il executa pe Naumovski dupa o greseala comisa de Issa Ba.

Dinamo a revenit din nou, fostul stelist Cosmin Matei egaland la doi cu un sut din cadere, in minutul 72.

Brasovenii au si motive de nemultumire legate de arbitraj. In minutul 88, Velayos recentreaza in 6 metri un balon trimis pe coltul lung iar Dragos Grigore trimite cu capul in propria poarta. Autogolul este anulat pentru asistentul a semnalizat un offside la Velayos. Reluarile au aratat insa ca jucatorul gazdelor se afla in pozitie regulamentara.
1-0: Batin a pătruns printre fundaşii dinamovişti şi l-a învins pe Naumovski cu un şut în forţă de la 8 metri lateral stânga.
1-1: Dragoş Grigore a făcut un un-doi spectaculos cu Issa Ba şi a marcat cu un şut de la 5 metri.
2-1: Buga a profitat de o greşeală în lanţ a jucătorilor dinamovişti şi a reluat balonul în plasă de la 6 metri.
2-2: Pulhac a centrat din partea stângă şi Cosmin Matei venit din spate a înscris din cădere de la 6 metri.
FC Braşov: Taborda – Străuţ (Brata ’89), Fl. Lazăr, Cr. Munteanu, David – Tameş, Bruno Madeira (Velayos ’52), Olariu – I. Popa (Nuno Viveiros ’57) – Buga, Batin.
Antrenor: Ionuţ Badea.
Dinamo Bucureşti: Naumovski – Nica, Scutaru (C. Matei ’65), D. Grigore, Pulhac – C. Munteanu – L. Rus, Muşat (Curtean ’76), Issa Ba, Alexe (Dănciulescu ’86) – Ţucudean. Antrenor: Dario Bonetti.
Cartonaşe galbene: Nuno Viveiros ’73 / Muşat ’44.
Arbitri: Sebastian Colţescu (central) – Mikloş Nagy, Zoltan Szekely (asistenţi) – Horaţiu Feşnic (rezervă).
Obvservator: Claudiu Popa, Patriţiu Abrudan.
La partida de la Braşov au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, dintre care 400 de fani dinamovişti.
Interpretul Mircea Baniciu a cântat înaintea meciului cu Dinamo, imnul oficial al echipei FC Braşov, care se numeşte „În oraşul de sub Tâmpa” şi are ca linie melodică piesa Andrii Popa.
Înainte de începerea partidei s-a ţinut un minut de reculegere în memoria jucătorului nigeran al formaţiei Delta Tulcea, Chinonso Henry Ihelewere, decedat duminică în timpul unui meci amical.