AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Dinamo s-a incurcat la Piatra Neamt iar Rapid cu...

Liga lui Mitică. Dinamo s-a incurcat la Piatra Neamt iar Rapid cu Domnița Chiajna!

Formaţia Dinamo a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 0-0, cu echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci din etapa a XIII-a a Ligii I. Acesta a fost unul dintre cele mai slabe meciuri ale sezonului pentru ambele echipe.
Ceahlăul știa că doar apărarea o va salva în fața unei echipe dinamoviste mai experimentată, mai valoroasă și mai aplecată spre ofensivă. Astfel că moldovenii și-au văzut de treabă în defensivă, au închis ermetic jocul și au ținut adversarii mai mult la mijlocul terenului. În sprijinul tacticii Ceahlăului a venit și jocul apatic, chiar leșinat al câinilor roșii, care în meciul de la Piatra Neamț au fost mai mult niște cățeluși fără chef de joacă.
Acest lucru este confirmat și de jocul extrem de plictisitor din prima repriză, când nicio fază de poartă n-a trezit din amorțeală spectatorii. Ce să mai vorbim de ocazii de gol? Acestea au apărut doar după pauză și au fost trei la număr. Primele au reprezentat și două șanse mari ale dinamoviștilor de a înscrie după ce Alvarez și apoi Alexe au trimis pe rând mingea în bară. În rest, liniște și pace la poarta lui Miron. De cealaltă parte, prima și singura ocazie de gol a moldovenilor a venit în minutul 80 de la Constantinescu, șutul acestuia din alergare trecând puțin pe lângă poartă.
Ceahlăul Piatra Neamţ: Miron – Sanchez Moreno, Mohamed, Ichim, Barna (Rusu ’67) – Tolimir (Achim ’81), Chitoşcă (I. Bădescu ’55) – Monroy, M. Constantinescu, Stana – Golubovic. Antrenor: Constantin Enache.
Dinamo: Bălgrădean – Rus, Luchin, Dr. Grigore, Pulhac – C. Matei (Cristea ’75), C. Munteanu, Curtean (Strătilă ’67) – Alvarez, Ţucudean (Issa Ba ’46), Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.
Cartonaşe galbene: Constantinescu ’38, Tolimir ’44, Barna ’54 / Curtean ‘4, Ţucudean ’25, C. Matei ’41, Alvarez ’75, Issa Ba ’90+2
Arbitri: Lucian Rusandu (central) – Radu Ghinguleac, Alexandru Cerei (asistenţi) – Emil Voicu (rezervă)
Observatori: Mario Hagiu, Florentin Ivan.
Dupa acest rezultat, Dinamo ocupa locul 6 in Liga 1, cu 22 de puncte. Ceahlaul este pe 12, cu 15 puncte.
Etapa urmatoare, Dinamo va intalni Steaua pe National Arena, in timp ce Ceahlaul va juca in deplasare la Vaslui.

Rapid merge din rau in mai rau

Concordia Chiajna a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu din etapa 13 cu Rapid. Chiajna a jucat în inferioritate numerică aproape întreaga repriză secundă, dar giuleștenii n-au profitat de situație. Plecarea lui Ioan Ovidiu Sabău din Giulești n-a avut niciun efect asupra jocului Rapidului, echipă care se confruntă cu unul dintre cele mai slabe începuturi de sezon din ultimii ani. Jocul slab a continuat și cu Marian Rada pe bancă la Chiajna, echipă vecină în clasament cu Rapidul.
După un start echilibrat de meci, Rapidul a dat tonul ocaziilor prin ratarea lui Bozovic din minutul 38, replica gazdelor venind înainte de pauză la șutul lui Ispir prins cu greu de Pecanha.
Ambele echipe s-au întrecut în greșeli colective sau de grup și în a doua repriză, când jocul haotic a prins mai multă putere. Abrudan și Milisavljevic au ratat primele ocazii ale giuleștenilor, cărora le-a surâs șansa în minutul 64. Simion a primit direct cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Bozovic la doar 7 minute după ce a intrat pe teren.
Chiajna a rămas în inferioritate și a închis jocul, retrăgându-se în apărare, ceea ce a făcut imposibil ca Rapidul să se apropie de poarta gazdelor. Și chiar și când au trecut de zidul defensiv al gazdelor, feroviarii au dat-o în bară. Chiar la propriu, Surdu trimițând mingea în bară cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc.
Concordia Chiajna: Fl. Niţă – Belu, Leca, Ghionea, Damian (Creţu ’72) – Ispir – Popovici, Pană, Purece (Simion ’58), Serediuc – Welington (Fl. Ilie ’77). Antrenor: Ilie Stan.
Rapid: Pecanha – Oros, Abrudan, Glauber, Bozovici – Grigorie, Codrea (Surdu ’72), Pavlovici, Milisavljevici – Ioniţă (Bilaşco ’84), Herea. Antrenor: Marian Rada.
Cartonaşe galbene: Damian ’20, Serediuc ’28, Ilie ’80 / Oros ’30, Codrea ’41, Pavlovici ’62, Ioniţă ’67
Cartonaş roşu: Simion ’64
Arbitri: Istvan Kovacs (central) – Valentin Avram, Mircea Grigoriu (asistenţi) – Florin Miron (rezervă)
Observatori: George Ionescu, Bogdan Niculae
La meci au asistat aproximativ 3.500 de spectatori. Este al treilea meci consecutiv fara victorie pentru Rapid.
Dupa acest rezultat, Rapid ocupa locul 9 in Liga 1, cu 19 puncte, la egalitate de puncte cu Chiajna, dar cu un golaveraj mai bun. Etapa urmatoare, Rapid va intalni Astra Giurgiu, in timp ce Chiajna se va deplasa la Ploiesti pentru a juca impotriva Petrolului.