AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Debut fericit pentru Rednic cu Petrolul Ploiești

Liga lui Mitică. Debut fericit pentru Rednic cu Petrolul Ploiești

Petrolul Ploiesti a debutat cu o victorie clara in noua editie a Ligii 1, trecand, pe teren propriu, cu 5-0 de Ceahlaul Piatra Neamt.
„Lupii galbeni” au început campionatul cu o victorie zdrobitoare in fata Ceahlaului, echipa lui Rednic anuntandu-si practic intentiile de a se lupta pentru un loc in cupele europene.
Hamza (FOTO) a deschis balul pe Ilie Oana cu o „dubla” reusita in minutele 12 si 17, iar Gicu Grozav a punctat pentru 3-0 in startul reprizei secunde.

Hamza a marcat din nou cu un sfert de ora inainte de final, trecandu-si in cont hattrick-ul la prima aparitie in acest sezon.

Szukala a inchis tabela in minutul 86, cu o lovitura de cap, din centrarea lui Guilherme, consemnand un debut fulminant in noul sezon pentru echipa pregatita de Mircea Rednic.

Petrolul Ploiesti: Bornescu – Achim, Szukala, Galamaz, Guilherme – Boudjemaa, Mustivar, Cristescu, Ad.Cristea – Grozav, Hamza;
Rezerve: Hamutovski, Hoban, Marinescu, Neag, Oprita, Alcenat, Cojocnean;
Antrenor: Mircea Rednic;

Ceahlaul Piatra Neamt: Jovici – Tepes, Ichim, Cazan, Druga – Badescu, Monroy, Onciu Stana – Golubovici, Gafita;
Rezerve: Jicha, Marc, Chis, Tolimir, Margina, Constantinescu, Vitelaru;
Antrenor: Costel Enache.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe (Bucureşti), Petruţa Iugulescu (Târgovişte)