AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. CFR nu poate depăși ”complexul” Mediaș, iar Reghecampf a...

Liga lui Mitică. CFR nu poate depăși ”complexul” Mediaș, iar Reghecampf a văzut alt meci la Vaslui

Au trecut vreo 60 de ani de la ultima victorie a ceferiștilor clujeni la Mediaș, dar nici de data aceasta CFR Cluj nu a reușit să câștige în fața lui Gaz Metan Mediaș. Egalul o urcă pe primul loc, însă Dinamo o poate depăși din nou.
Echipa din Mediaș a deschis scorul prin Ciprian Petre, în minutul 3, care a reușit un șut cu boltă, de la circa 20 de metri, prin care l-a păcălit pe Stăncioiu.
CFR a egalat după zece minute: Kapetanos (foto) a primit un balon de la Peralta, a pătruns în careu și l-a ”executat” pe Pleșca.
Repriza a doua a fost ceva mai tensionată, fiind arătate patru cartonașe galbene (Piccolo, Fl. Bratu, Roman și Camora). S-a jucat pe contre, de la o poartă la cealaltă, motiv pentru care ocaziile de gol nu au lipsit. Gazedele au ratat însă prin Vitinho (min. 68), Muntean (min. 75) și C. Petre (min. 79).
De la oaspeți, Camora s-a dovedit cel mai activ, însă centrările sale n-au putut fi concretizate de Vranjes (min. 63) și Sougou (min. 65). În prelungiri, Kapetanos a trimis pe lângă poartă, din 6 metri, un balon pe care scria gol.
În urma acestui egal, CFR Cluj urcă pe locul 1 al clasamentului Ligii 1, iar Gaz Metan Mediaș saltă pe 11.

După 0-4 cu Vaslui, Reghe dă vina pe arbitraj!
Antrenorul Chiajnei l-a acuzat pe patronul Vasluiului, Adrian Porumboiu, că a pus presiune pe arbitri înainte de meci, iar acest lucru s-a văzut în prestaţia „fluieraşilor”. Mai mult, Reghe afirmă că echipa sa a fost cea care a dominat!
Chiajna a pierdut la Vaslui cu 4-0, trei dintre golurile moldovenilor venind după gafe memorabile ale portarului Baruch. Antrenorul Concordiei, Laurenţiu Reghecampf, a văzut, parcă, alt meci. „Am avut mai mult iniţiativa, dar au fost greşeli personale ale portarului. În momentul în care primeşti asemenea goluri este foarte greu să-ţi mai revii. Felicit pe domnul Porumboiu pentru propaganda pe care a făcut-o toată săptămâna, şi-a atins scopul, meciul a fost foarte dur. N-a jucat la pariuri Baruch, asta nu e bună nici de glumă. Ne jucăm şansa numai pe teren. Papp trebuia să primească galben la prima fază a meciului, Marius Constantin a lovit pe la spate fără minge. Arbitrii au închis însă ochii”, a spus nervos Reghe la DigiSport.
Patronul lui FC Vaslui, Adrian Porumboiu, i-a răspuns: „Reghecampf e incoerent dacă poate să afirme aşa ceva”.