AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. CFR Cluj învinge Oţelul Galaţi şi mai face un...

Liga lui Mitică. CFR Cluj învinge Oţelul Galaţi şi mai face un pas spre titlu

Liderul Ligii I, CFR Cluj, a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), campioana en-titre, Oţelul Galaţi, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a, ambele reuşite fiind semnate de mijlocaşul Gabriel Mureşan, ardelenii având acum un avans de cinci puncte în fruntea clasamentului.
CFR Cluj a deschis scorul în minutul 75, când Gabriel Mureşan a marcat din lovitură liberă de la circa 17 metri.
Gabriel Mureşan a realizat „dubla”, în minutul 82, când a înscris de la zece metri, după o bâlbâială a defensivei gălăţene.
În minutul 40, Adrian Sălăgeanu a fost înlocuit de Samoel Cojoc, după ce s-a accidentat la pomete. Şi Samoel Cojoc a părăsit terenul, dar în minutul 67, tot accidentat, fiind înlocuit cu Cristian Sârghi.
Meciul a fost arbitrat de Marius Avram, ajutat de Sebastian Gheorghe şi Sebastian

Ceahlăul Piatra Neamţ – Petrolul Ploieşti  2-1
Echipa Ceahlăul Piatra Neamţ a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a XXIII-a a Ligii I, în care arbitrul Radu Petrescu a acordat două lovituri de pedeapsă.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Constantinescu ’48 şi Golubovici ’62 din penalti, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Opriţa, în minutul 20, din penalti.
0-1: Opriţa a transformat penaltiul pe care tot el l-a obţinut după un fault al lui Ţepeş.
1-1: Constantinescu a primit o minge în careu şi a reuşit egalarea cu un şut din voleu, din întoarcere, de la 12 metri.
2-1: Golubovici a transformat penaltiul acordat de Radu Petrescu pentru un henţ în careu comis de Bikana.
Arbitri: Radu Petrescu (central) – Radu Ghinguleac, Daniel Ciocănea (asistenţi) – Bogdan Hanceariuc (rezervă).
Observatori: Adrian Ionescu, Gheorghe Moise.