AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Ceferiștii clujeni i-au închis gura lui Porumboiu!

Liga lui Mitică. Ceferiștii clujeni i-au închis gura lui Porumboiu!

CFR Cluj a invins categoric FC Vaslui, scor 3-0, in derbiul etapei din Liga 1. Golurile au fost marcate de Cadu si Bastos (2).
Derbiul de Liga Campionilor din Gruia a inceput cu un CFR Cluj in mare forma, total diferit de evolutiile din precedentele patru partide oficiale din acest sezon.

Ardelenii au insistat inca din primele minute la poarta lui Dani Coman, ratand doua sanse mari prin Nicoara si Kapetanos in primele opt minute.

Efortul campionilor a fost rasplatit in cele din urma in minutul 16, cand Antal l-a faultat in careu pe Camora, iar arbitrul a acordat penalty.

Cadu si-a asumat si de aceasta data responsabilitatea si a deschis scorul din 11 metri fara mari emotii.

Vasluiul a ripostat printr-o ocazie ratata de Marius Niculae in minutul 26, dar sansele mai mari pana la pauza au fost ratate tot de clujeni.

Kapetanos s-a pierdut in fata lui Coman in minutul 29, portarul moldovenilor fiind salvator si in minutul 42, cand a scos excelent dupa o respingere gresita a lui Charalambous.

Vasluienii nu si-au revenit nici dupa pauza, ba din contra, jocul lor a fost mai slab.

CFR Cluj a mai punctat de doua ori, prin Bastos, in minutele 70 si 83, iar Vasluiul a parasit umilit terenul.

Pentru CFR Cluj aceasta este prima victorie in acest sezon de Liga 1.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Cadu ’17 din penalti şi Bastos ’69, ’83.
1-0: Cadu a transformat penaltiul dictat de Alexandru Tudor pentru un fault comis de Antal asupra lui Camora.
2-0: Defensiva vasluiană a ezitat la o aruncare de la margine a clujenilor, balonul a căzut în careu şi a fost reluat cu capul în plasă de Bastos de la 5 metri.
3-0: Deac a pătruns în partea dreaptă, a centrat în careu şi Bastos, venit din spate, a înscris cu un şut sub transversală de la 6 metri.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Camora – Sare, Godemeche – Valente (Edimar ’63), Bastos, Nicoară (Deac ’68) – Kapetanos (Ronny ’81).
Antrenor: Ioan Andone.
FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – Antal (Davide Dias ’71), N’Doye, Caue (Stanciu ’62), Sânmărtean – Sburlea (Buhăescu ’84), M. Niculae.
Antrenor: Marius Şumudică.
Cartonaşe galbene: Bastos ’21, Nicoară ’37 / Sălăgeanu ’32, Davide Dias ’75, Milanov ’77, N’Doye ’88, Sânmărtean ’90+4.
Meciul de la Cluj-Napoca a fost arbitrat la centru de Alexandru Tudor.