AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Ceahlăul obține prima victorie a sezonului, Gloria mai așteaptă

Ceahlaul Piatra Neamt a obtinut prima victorie in actualul sezon al Ligii 1, invingand, pe teren propriu, scor 2-0, formatia Gloria Bistrita.
Nemtenii au dominat partida disputata la Piatra Neamt, impunandu-se fara mari probleme in fata echipei lui Jean Padureanu, nou promovata in Liga 1.

Gazdele au deschis scorul dupa 38 de minute de joc, cand Golubovici a transformat cu un sut pe centru lovitura de pedeapsa acordata dupa un hent comis de Kanon.

Cea de-a doua reusita a meciului i-a apartinut lui Lukanovici, acesta inscriind in minutul 78 cu un sut plasat din careu, dupa o pasa de la Monroy.

Cu cele trei puncte obtinute luni seara, Ceahlaul Piatra Neamt a parasit ultima treapta a Ligii 1, urcand pana pe pozitia a 12-a. De cealalta parte, Gloria Bistrita a retrogradat pe 17, avand un singur punct dupa patru etape.
1-0: Golubovici transformă un penalti acordat de centralul Marius Avram pentru un henţ în careu al lui Canon.
2-0: Lukanovici înscrie cu un şut plasat de la aproximativ 12 metri.

Ceahlăul Piatra Neamţ: Jovici – Marc, Cazan, Viţelaru, Ţepeş – Constantinescu (Bădescu ’56), Onciu, Monroy, Stana (Tolimir ’90+1) – Golubovici – Lukanovici (Margine ’82). Antrenor: Constantin Enache,

Gloria Bistriţa: Dolha – Peteleu, Canon, D. Ionescu, Cafasso – Ayza, A. Enescu, Romario (Anton ’69), Markisio – Layo (Bratu ’61), Predescu (Curtuiuş ’77). Antrenor: Nicolae Manea
Cartonaşe galbene: Viţelaru ’16, Cazan ’25, Marc ’60, Monroy ’67, Bădescu ’80 / A. Enescu ’26, Cafasso ’44, Romario ’60
Meciul a fost arbitrat de o brigadă condusă la centru de Marius Avram.