AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. Câinii roșii s-au impus în fața giuleștenilor in derbiul...

Liga lui Mitică. Câinii roșii s-au impus în fața giuleștenilor in derbiul restant!

Dinamo a castigat, luni seara, derbiul disputat cu Rapid pe National Arena, scor 2-1, contand pentru etapa a patra a Ligii 1 si reprogramat la finele rundei a 13-a.
Atat Dinamo, cat si Rapid veneau dupa infrangeri dureroase pe teren propriu, cu Gloria, respectiv FC Brasov. La final, „cainii” au fost cei care au reusit sa triumfe, la capatul uneia dintre cele mai bune evolutii din acest sezon.

Elevii lui Bonetti si-au manifestat intentiile ofensive inca din start, aparand cu regularitate in careul lui Pecanha. Luchin a trimis in transversala, in minutul 11, din lovitura libera, iar Glauber a fost la un pas sa inscrie in proprie poarta la jumatatea primei reprize.

Dupa o jumatate de ora in care „cainii” au dominat copios, rapidistii au reusit sa dea lovitura, punctand la prima lor actiune mai bine inchegata. Teixeira a plecat excelent pe contraatac si l-a servit perfect pe Pancu, atacantul marcand din interiorul careului.

Dinamovistii si-au pierdut elanul dupa golul incasat, insa si-au revenit in finalul primei parti, cand Alexe l-a invins pe Pecanha cu un sut din fata portii.

Acelasi Alexe isi putea duce echipa in avantaj la sase minute de la reluare, dar Pecanha a salvat cu o interventie incredibila. Atacantul dinamovist a rasturnat insa tabela 11 minute mai tarziu, transformand o lovitura de la 11 metri acordata pentru un hent comis in careu de Grigorie.
Ambele echipe au ratat noi ocazii de poarta in final, insa Pancu, Ilijoski si Rus n-au reusit sa modifice tabela, aceasta fiind oprita la scorul de 2-1 pentru gazde.
In urma acestei victorii, Dinamo a urcat pe locul cinci in clasamentul Ligii 1, cu 21 de puncte, in timp ce Rapid a ramas pe pozitia a opta, cu trei puncte mai putin.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean – L. Rus, Luchin, D. Grigore, Pulhac – C. Munteanu – Alvarez (Koulibaly ’90+3), Boubacar, C. Matei (Ţucudean ’74), Curtean – Alexe (Nica ’84). Antrenor: Dario Bonetti.

Rapid: Pecanha – Voicu, Oros, Glauber, Bozovici – Roman (Grigorie ’46), Teixeira, N. Grigore, Milisavljevici (Herea ’55) – Pancu, Ioniţă (Ilijoski ’70). Antrenor: Marian Rada.
Cartonaşe galbene: Alexe ’63 / Teixeira ’20, Voicu ’60, Grigorie ’61, Pancu ’65, Ilijoski ’88.
Arbitri: Cristian Balaj – Zoltan Szekely, Vasile Marinescu – Dragoş Istrate;
Observatori: Aron Huzu, Claudiu Popa;
Suporterii dinamovişti de la Peluza Nord au afişat bannere cu mesajele: „Mareşale Antonescu, românii adevăraţi nu te vor uita” şi „Duşmanii voştri numărul 1, limba română şi săpunul”.
În minutul 65, Pancu a primit cartonaşul galben pentru o simulare în careu, moment în care un fan rapidist a aruncat o tobă de la inelul superior al Peluzei Sud.
Meciul ar fi trebuit să se dispute la mijlocul lunii august, dar atunci Dinamo a jucat un meci amical cu FC Barcelona.
La acestă partidă au asistat 16.037 de spectatori.