AcasăEvenimentSportLiga lui Mitică. A spart gheața după șapte etape! Gloria a obținut...

Liga lui Mitică. A spart gheața după șapte etape! Gloria a obținut prima victorie

Gloria Bistrita a inregistrat, vineri seara, prima victorie in actualul sezon al Ligii 1, impunandu-se cu 1-0 in meciul disputat, pe teren propriu, cu CSMS Iasi, in etapa a saptea.
Dupa un start de meci ezitant, in care niciuna dintre cele doua formatii n-au pus in pericol poarta adversa, gazdele au bifat prima ocazie in minutul 34, cand Curtuius a scapat singur cu Irimia, iar goalkeeperul oaspetilor a respins in bara.
Acelasi Curtuius a ratat poarta din sase metri doua minute mai tarziu, iar prima repriza s-a incheiat fara modificari pe tabela.

Unicul gol al partidei a fost marcat in minutul 81, Florin Bratu invingandu-l pe Irimia cu o lovitura de cap din careu pentru a duce toate cele trei puncte in contul bistritenilor.
In urma acestui succes, primul din actuala stagiune, Gloria Bistrita a parasit ultima pozitie a clasamentului, urcand pana pe locul 14 cu cinci puncte. De cealalta parte, CSMS Iasi devine codasa ierarhiei, avand numai doua puncte dupa sapte partide.

Gloria: Dolha – Peteleu, Tudose, Kanon, Cafasso – Anton, Romario – Ayza (Bratu ’46), Predescu (Zahiri ’46), Moraes – Curtuiuş (Enescu ’62). Antrenor: Nicolae Manea
CSMS Iaşi: Irimia – Onofraş, Creţu, Tincu, Mitrea – Keita, Milea, Cl. Tudor (Nalaţi ’82), Vladu (Ciucur ’59) – Pătulea, Cl. Ionescu (Herghelegiu ’72). Antrenor: Liviu Ciobotariu
Cartonaşe galbene: Moraes ’36, Ayza ’42, Anton ’49, Bratu ’81. Dolha ’87, Tudose ’90 / Mitrea ’64, Keita ’87
Meciul a fost arbitrat de Teodor Crăciunescu, ajutat de Dorin Mudura şi Stelian Slabu. Rezervă a fost Marian Bordean.
Observatorii partidei au fost Mircea Cezar Ionescu şi Patriţiu Abrudan.
La meci au asistat circa 1500 de spectatori.