AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - Zenit Sankt Petersburg şi Bayern Munchen, performerele rundei

LIGA CAMPIONILOR – Zenit Sankt Petersburg şi Bayern Munchen, performerele rundei

Bavarezii trebuie să piardă la Zagreb cu 0-6 pentru a rata calificarea în primăvara europeană. Zenit singura echipă cu maximum de puncte după 4 etape în grupe.

Replică la „meciul anului”

• Pe „Olimpico” nu a lipsit mult să asistăm la o copie a „meciului anului” de pe Bay Arena, unde gazdele au avut 2-0, romanii au întors la 4-2, după care „aspirinele” au egalat pe final. Miercuri seara, Roma a avut 2-0, în 5 minute după pauză germanii au egalat, în minutul 81 gazdele au preluat conducerea cu 3-2 după un penalty, iar Bayer ar fi avut posibilitatea să egaleze, dar plasamentele sensibil eronate ale lui Chicharito, l-au privat pe mexican de acţiuni unu la unu cu portarul. Germanii s-au bătut însă singuri. În ultimele 15 minute au făcut pasul înapoi şi au permis jucătorilor Romei să controleze sever jocul. Penalty-u din care gazdele au câştigat a venit după 3 bâlbe de divizia „C” a apărătorilor nemţi, Toprak fiind obligat să faulteze lângă linia porţii pentru a împiedica gazdele să înscrie. Bătălia pentru locul 2 se va da până în ultima etapă, dar Bayer este obligată să câştige acasă în faţa unei Barcelone deja calificată.
  • FC Barcelona a obţinut o victorie de serviciu în faţa campioanei Belarusului, dar a fost sprijinită de arbitri. La 0-0 a primit un penalty care nu prea a fost, iar la 1-0, a fost iertată de o lovitură de la 11 metri clar ca bună ziua.

Grupa F

Bayern Munchen – Arsenal Londra 5-1 (3-0)

Olympiacos Pireu – Dinamo Zagreb 2-1 (0-1)

Clasament

1. Bayern Munchen – 9 puncte
  2. Olympiacos Pireu – 9 puncte
  3. Dinamo Zagreb – 3 puncte
  4. Arsenal Londra – 3 puncte

Arsenal, misiune aproape imposibilă

• Arsenal Londra este o veterană a cupelor europene. O singură dată, în septembrie 1982, într-un meci acasă cu Spartak Moscova, 2-5, „tunarii” au primit 5 goluri. Miercuri noaptea, pe Allianz Arena din Munchen, Arsenal a trăit pentru a doua oară umilinţa primirii a 5 goluri. Şi, pentru ca tacâmul să fie complet, după 15 sezoane consecutive în care a ieşit din grupă, Arsenal s-ar putea să nu joace în primăvară în Liga Campionilor. La Munchen, superechipa lui Guardiola – toată banca de rezerve plus alţi doi jucători aflaţi la infirmerie sunt internaţionali – a făcut instrucţie (5-1) cu un Arsenal foarte apatic, care nu a jucat nimic. Este adevărat, imediat după ce a primit primul gol, „tunarii” au înscris, dar arbitrul de poartă a văzut un henţ inexistent la Ozil şi centralul a anulat golul. După acest episod, oaspeţii au căzut psihic şi nu au mai contat în joc. Bayern nu este matematic calificată, dar poate rata calificarea doar dacă pierde acasă cu Olympiakos şi pierde cu 0-6 la Zagreb. Ceea ce credem că ţine de SF. Arsenal ca să ajungă în optimile Ligii Campionilor trebuie să bată acasă pe Dinamo Zagreb şi să câştige la 2 goluri diferenţă la Atena. Nu este imposibil, dar pe „Karaiskakis” gazdele pierd foarte, foarte greu.
  • 523816_523816_matel_olympiacos_-_dinamo_zagrebLa Atena, Dinamo Zagreb a visat frumos până în minutul 65, când a fost egalată de greci, şi şi-a spulberat orice şansă în minutul 90, când a primit golul de 1-2. Grecii au dominat copios, la 0-1 au ratat un penalty, iar ultimele 14 minute au avut un om în plus pe teren.

Chelsea a prins „ultimul tren”

• La Londra, Dinamo Kiev s-a bătut singură în faţa unei echipe fantomă. Un egal le era suficient esticilor să îşi apropie o calificare de răsunet. L-au avut la un moment dat în mână şi încă la un scor avantajos în cadrul dublei cu „albaştrii”, 0-0 a fost la Kiev, 1-1 era la un moment dat la Londra. Dar după ce au recuperat autogolul prin care gazdele au avut avantaj pe tabela de marcaj, oaspeţii s-au retras în apărare, permiţând gazdelor să le asedieze careul. Şi din acest asediu s-a născut o lovitură liberă din care Willian a marcat un gol care va valora aur probabil. Chelsea nu a arătat mare lucru. După 1-0 a jucat la conservarea scorului pentru că mai mult nu putea. Acum, cu 2 puncte în faţa ucrainenilor, aşteaptă fără prea mari emoţii meciul din etapa următoare de pe „Dragão”, unde lusitanilor le este suficient şi un singur punct.
  • FC Porto nu a întâmpinat vreo rezistenţă serioasă la Tel Aviv. Singura echipă din cele 32 cu 0 puncte după 3 etape, nu a făcut faţă portughezilor, care la 3-0, mai aveau două bare şi alte două ocazii uriaşe la activ. FC Porto este în grafic şi nu poate rata calificare decât în situaţia în care pierde ultimele două meciuri, iar Chelsea şi Dinamo nu se împiedică de Maccabi.

Grupa H

Olympique Lyon – Zenit Sankt Petersburg 0-2 (0-1)

KAA Gent – FC Valencia 1-0 (0-0)

Clasament

1. Zenit Sankt Petersburg – 12 puncte (calificată)
  2. FC Valencia – 6 puncte
  3. KAA Gent – 4 punct
  4. Olympique Lyon – 1 punct

Zenit rade totul

• Zenit Sankt Petersburg este, după Real şi „City”, a treia echipă calificată matematic în optimile Ligii Campionilor. Ruşii au câştigat fără drept de apel la Lyon, în faţa unei echipe care a dominat, a ratat mult, dar care şi în cazul în care ar fi marcat, tot nu ar fi reuşit să „agaţe” măcar un egal. Oaspeţii au jucat „economic”, au avut o serie de contraatacuri de manual şi au lăsat impresia că şi dacă s-ar fi jucat nu 90, ci 180 de minute fără întrerupere, nu ar fi pierdut. Francezii mai au şansa transferului în Liga Europa, dar trebuie să îi bată pe belgienii de la Gent, dar le va fi foarte greu.
  • KAA Gent a obţinut la prima participare în grupe primul succes, într-un meci contra mult mai titrate FC Valencia. Belgienii practică un fotbal curat, cu pase în adâncime şi se bazează mult pe angajamentul fizic şi cu asta i-a surprins pe spanioli. Care au părut destul de imobili pe teren şi au reuşit „performanţa” de a nu trimite nici măcar un şut pe spaţiul porţii în tot meciul. După cum joacă, Gent are şanse să scoată cel puţin un punct la Lyon, şi nu este exclus, dacă spaniolii nu ies din pasa lor neagră, să asistăm chiar la o calificare surpriză. (cotidianul.ro)