AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Vardar Skopje a făcut instrucție cu Larvik

LIGA CAMPIONILOR – Vardar Skopje a făcut instrucție cu Larvik

Vardar a învins-o clar pe Larvik şi este cu un picior în Final Four-ul Ligii Campionilor. Macedonencele s-au impus la 14 goluri diferenţă la capătul unui meci extrem de spectaculos.

Vardar a făcut un pas uriaş spre Final Four-ul Ligii Campionilor. Cea mai bună echipă din Macedonia a defilat în faţa propriilor fani, în turul sferturilor, contra finalistei de anul trecut, Larvik.

Norvegiencele au făcut o primă repriză dezastruoasă. După ce au marcat prima dată în minutul 3, jucătoarele oaspete au mai înscris abia în minutul 18, interval în care macedonencele punctaseră de zece ori. Larvik a reuşit să mai reducă din diferenţă până la pauză, atunci când scorul a fost 16-9 pentru gazde.

Amandine Leynaud a făcut minuni în poarta lui Vardar şi a încheiat partida cu 19 parade. Andrea Penezic a marcat de opt ori pentru echipa din Macedonia, care s-a impus cu 34-20 şi este ca şi calificată în Final Four-ul de la Budapesta.

Returul din Norvegia este programat duminica viitoare, în direct la Digi Sport 2, de la ora 16:30.