AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Urmașii lui Ștefan cel Mare au produs minunea de la...

Liga Campionilor. Urmașii lui Ștefan cel Mare au produs minunea de la Istanbul!

Echipa FC Vaslui a obținut un rezultat de senzație aseară, pe arena „Sükrü Saracoglu” din Istanbul. „Galben- verzii” au remizat, scor 1-1, în partida cu Fenerbahce, contând pentru prima manșă din turul III preliminar al Ligii Campionilor la fotbal. FC Vaslui a evoluat curajos în meciul de la Istanbul şi a obţinut o remiză, scor 1-1. Partida a contat pentru prima manşă din turul al 3-lea al Ligii Campionilor.

In ciuda tuturor pronosticurilor, care ii dadeam favoriti pe turci, FC Vaslui a obtinut un rezultat pozitiv la Istanbul si si-a sporit sansele de a accede in playoff-ul celei mai titrate competitii inter-cluburi din Europa.

Moldovenii au inceput curajos disputa de pe „Sukru Saracoglu”, in fata unui public ostil care a fluierat actiunile romanilor inca din primul minut de joc.

Elevii lui Marius Sumudica au controlat ostilitatile in prima repriza si au amenintat poarta lui Volkan in trei randuri, prin Stanciu si Marius Niculae, in timp ce gazdele nu l-au pus la incercare pe Dani Coman.

Echilibrul de forta s-a schimbat insa in partea a doua a jocului. Turcii au iesit mai hotarati de la cabine si au preluat controlul la centrul terenului, fapt ce le-a permis sa preseze in preajma careului advers.

Aflati in corzi de minute bune, moldovenii au dat lovitura cu un sfert de ora inainte de final, cand Antal a profitat de un balon recuperat la marginea careului si l-a invins pe Volkan cu un sut plasat de la 18 metri.

In final, antrenorul turcilor a mizat totul pe cartea atacului si Fenerbahce a izbutit egalarea in ultimul minut regulament, prin lovitura de cap a lui Irtegun.

Gazdele au continuat sa insiste la poarta lui Coman in cele cinci minute de prelungire, dar tabela a ramas nemodificata si FC Vaslui a obtinut o remiza pretioasa pe un teren extrem de dificil.
Fenerbahce Istanbul: Volkan Demirel – Gokhan Gonul, Bekir Irtegun, Egemen Korkmaz, Ali Kaldirim – Mehmet Topal (Sow ’79), Cristian – Kuyt, Alex, Stoch (Caner Erkin ’62) – Semih Senturk (Mehmet Topuz ’46). Antrenor: Aykut Kocaman.
FC Vaslui: Coman – Milanov, Varela, Charalambous, Sălăgeanu – N’Doye, Caue – Antal (Buhăescu ’88), Stanciu (Sburlea ’60), Sânmărtean – M. Niculae (R. Costin ’81). Antrenor: Marius Şumudică.

Cartonaşe galbene: Egemen Korkmaz ’22, Cristian ’27, Alex ’44, Bekir Irtegun ’83 / Sburlea ’83.
Arbitri: Antonio Mateu Lahoz (central) – Pau Cebrian Devis, Jon Nunez Fernandez (asistenţi) – Jose Luis Gonzalez Gonzalez (rezervă) – toţi Spania.
La partuida de la Istanbul au asistat aproximativ 45.000 de spectatori.

Partida-retur se va disputa pe 8 august, la Piatra-Neamţ.