AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Umilitor! Barcelona, de nerecunoscut pe San Siro!

Liga Campionilor. Umilitor! Barcelona, de nerecunoscut pe San Siro!

AC Milan a castigat cu 2-0 intalnirea disputata miercuri seara, pe teren propriu, cu FC Barcelona, din prima mansa a optimilor Ligii Campionilor. San Siro din Milano e cu siguranta un stadion de cosmar pentru catalani. In 2010, Inter-ul lui Mourinho ii batea cu 3-1 in semifinalele Ligii Campionilor si ii elimina, iar acum trupa lui Tito Vilanova, care n-a stat insa pe banca, a pierdut la doua goluri si are nevoie de evolutie fara greseala in returul de pe Nou Camp, programat pe 12 martie.
Barcelona a fost de nerecunoscut in Italia; Messi a fost anihilat complet de trupa lui Allegri, iar liderul din Primera Division abia daca si-a creat o ocazie importanta!
In ceea ce-o priveste pe AC Milan, s-a aparat perfect si a preferat sa loveasca pe contraatac. Si ce-a lovit! Chiar si lipsita de Balotelli, fara drept de joc in cea mai importanta competitie intercluburi din Europa.
Dupa o prima repriza lipsita de goluri, gazdele au deschis scorul in minutul 57, dupa o faza suspecta. Boateng a marcat un sut de la 15 metri, dupa ce in prima faza sutul lui Montolivo a fost oprit cu mana de Zapata. Pique a protestat, dar degeaba. Golul a fost validat.

Lipsita de vlaga, Barcelona n-a avut forta sa atace si echipa mai periculoasa a fost tot AC Milan, care a mai marcat odata in minutul 81. Muntari a facut 2-0, cu un sut din 8 metri, dupa o faza inceputa de Niang si continuata de El Shaarawy.
2-0 pentru AC Milan si jumatate de minune s-a produs. Ramane sa vedem ce se va intampla in returul din martie, unul care se anunta de foc.