AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Surprize mari în ”Grupa Morții”. Manchester City, jefuită de...

Liga Campionilor. Surprize mari în ”Grupa Morții”. Manchester City, jefuită de un arbitru care i-a refuzat un penalty și a anulat un gol!

Seria surprizelor înregistrate în grupa D a Ligii Campionilor a continuat și marți seară, când Manchester City și Real Madrid s-au împiedicat pe propriul teren. Manchester City a făcut un pas mare spre eliminarea din Liga Campionilor după 2-2 pe teren propriu cu Ajax Amsterdam. Un meci, totuși, în care englezii au avut două penaltiuri neacordate (ultimul în minutu 90+3) și un gol anulat discutabil.

Englezii sunt totuși ca și eliminați din Liga Campionilor, ținând cont că în următoarele două meciuri vor întâlni Real Madrid și Borussia Dortund.
Meciul de pe Ettihad Stadium a avut un start furtunos. City nu a primit un penalty evident pentru o intrare asupra lui Yaya Toure, iar apoi s-a trezit condusă cu 2-0 după ce De Jong a punctat în minutele 10 și 17 ca urmare a unor greșeli de marcaj la două cornere.

Yaya Toure a redus din diferență în minutul 22, cu o foarfecă senzațională, iar Aguero a făcut 2-2 cu un sfert de oră înainte de final.
City s-a năpustit în atac, însă arbitrul n-a lăsat-o să câștige. Un gol i-a fost anulat pentru un ofsaid discutabil, în timp ce la ultima fază de joc Balotelli a fost tras evident în careu, dar arbitrul a fluierat finalul.

Și în celălalt meci din grupa s-a înregistrat o surpriză, Real Madrid făcând 2-2 pe propriul teren cu Borussia Dortmund.
Nemții au condus de două ori, prin Reus (minutul 28) și Arbeloa (autogol, minutul 45), dar au ratat victoria pe final. Pepe egalase în minutul 34, pentru că Ozil să mențină speranțele Realului la primul loc printr-o reușită venită în minutul 89.

În urma acestor rezultate, clasamentul grupei D arată astfel: 1. Dortmund 8p, 2. Real Madrid 7p, 3. Ajax 4p, 4. Manchester City 2p.
Etapa următoare, pe 21 noiembrie, se vor disputa meciurile Ajax – Dortmund și City – Real Madrid.