AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Rostov Don a făcut egal cu Ferencvaros la Budapesta

LIGA CAMPIONILOR – Rostov Don a făcut egal cu Ferencvaros la Budapesta

Rostov rămâne neînvinsă în acest sezon în Liga Campionilor la handbal feminin, după ce a trecut cu bine şi al 10-lea val. Campioana Rusiei a terminat la egalitate cu Ferencvaros, scor 29-29, într-un meci disputat la Budapesta, în cadrul Grupei 1.

Rostov a fost prima formaţie care şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după un parcurs fără greşeală în acest sezon. Lunde & Co nu s-au deconectat de la ultimele meciuri din Grupa 1, propunându-şi un alt obiectiv, să termine şi această fază a competiţiei fără înfrângere. Iar acum sunt toate premisele să se şi întâmple acest lucru, după ce campioana Rusiei a trecut, teoretic, de cel mai greu hop, jocul retur cu Ferencvaros din Ungaria.

Campioana Rusiei a pierdut însă, în deplasarea cu Ferencvaros, primele puncte din acest sezon al Ligii Campionilor la handbal feminin, după un meci încheiat la egalitate.

Gazdele veneau după eșecul dur suferit la Baia Mare, dar au fost aproape să dea lovitura. Conduse, în minutul 21, la o diferență de două goluri, maghiarele au revenit și au trecut la conducere, după ce Szucsanszki a reușit să înscrie din propria jumătate.

Ferencvaros a rămas în avantaj până în minutul 59. Nerea Pena a fost eliminată și Rostov Don a restabilit egalitatea cu o aruncare de la 7 metri. Echipa antrenată de Gabor Elek a forțat pe ultimul atac, dar nu s-a mai înscris și meciul s-a terminat cu scorul de 29-29.

În urma acestui rezultat Rostov şi-a asigurat şi matematic locul 1 în Grupa 1, în timp ce Ferencvaros s-a desprins la 4 puncte de locul 3, ocupat de HCM Baia Mare. Deocamdată, Baia Mare trebuie să-şi asigure locul între cele mai bune 8 echipe ale Europei, situaţie care devine tot mai posibilă cu o victorie în Franţa, la Orleans, în partida de duminică cu Fleury Loiret.