AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Comentarii. Rezultatele meciurile de miercuri, marcatori, formații

Messi salvează „Barca”
În minutul 59, pe „Camp Nou”, 73.580 de spectatori asistau consternaţi la un „ceva” cu care nu erau obişnuiţi. Echipa rusă Spartak Moscova, una fără veleităţi şi fără pretenţii, conducea cu un 2-1 neverosimil pe superfavorita competiţiei, CF Barcelona. Cu un Pique luat cu ambulanţa din minutul 12, şi fără Iniesta, mijlocul spaniolilor, adică punctul lor forte a fost în suferinţă, în ciuda posesiei de 65%. A ieşit din nou însă Messi la rampă şi a punctat de două ori, în minutele 72 şi 80 reuşind astfel să întoarcă un rezultat care copromitea pe barcelonezi.
Bomba serii
Bate Borisov ajuns pentru a treia oară în grupele Ligii Campionilor datorită coeficientului ridicat, realizat în numeroasele meciuri din preliminarii pe care este obligată să le joace deoarece vine dintr-un campionat de „categoria” a III-a. Fără victorie în precedentele ei apariţii în „lumea bună”, bieloruşii au distrus pur şi simplu una din echipele de frunte ale Franţei ultimilor ani, Lille, chiar pe terenul acesteia. La pauză, deşi dominaţi da gazde, cei de la Bate aveau deja 3-0 pe tabela de scor. Golul primit în minutul 60 nu a mai putut schimba soarta partidei şi astfel bieloruşii obţin prima victorie din istorie în grupele Ligii Campionilor. Dacă lecturăm lotul oaspeţilor găsim un singur nume: Alexander Hleb. Fost om de bază la Arsenal, după 2008 face „naveta” între Barcelona şi Stuttgard, dar o accidentare serioasă îl scoate din prim plan, ajungând în 2012 să fie rezervă la codaşa Krylia Sovetov Samara, înainte de a se „retrage” la Bate. Este adevărat, nici cei de la Lille nu mai au lotul de acum doi ani când au ieşit campioni în Hexagon, şi-au şi vândut super vedeta Eden Hazard (pe 40 milioane euro) la Chelsea, dar oricum, nivelul cmpionatului din Franţa nu se compară cu cel din Bielorusia.
Ratarea serii
În minutul 31 al meciului dintre Manchester United – Galatasaray, în urma unei faze colective, Eboue, primeşte mingea la 12 metri de poartă, are un culoar imens şi pe portarul De Gea căzut la pâmânt; oportunitate de gol 100%. Mingea şutată puternic de Eboue trece însă milimetric pe lângă poartă. Ce ar fi urmat dacă turcii marcau şi egalau scorul? Greu de presupus, dar, după cum s-au desfăşurat ostilităţile, un egal ar fi constituit o surpriză doar pentru cei care au văzut meciul. Cei de la „Galata” au avut o evoluţie curajoasă, au arătat că joacă un fotbal modern, şi cu siguranţă se vor bate să iasă din Grupa H pe un loc de primăvară europeană. Tot în acest meci, Nani (M.U.) a ratat un penalty în minutul 53. Un joc de excpţie a făcut japonezul Kagawa, adus în această vară la „United” de la Borussia Dortmund pe 15 milioane de euro.
Încă un brazilian „minune”?
Chelsea a fost la 10 minute de o victorie împotriva celui mai puternic adversar din grupă, Juventus Torino. În minutul 33, londonezii aveau deja 2-0 prin golurile înscrise de nou venitul Oscar, un brazilian cumpărat de la Internacional Porto Alegre cu 32 de milioane de euro. Oscar, 21 de ani împliniţi săptămâna trecută, a „explodat” în 2011, are deja 9 meciuri şi 2 goluri pentru „Selecao” este considerat de specialişti ca fiind al doilea mare talent al Baziliei după Neymar, cel care se încăpăţânează să nu vină în Europa. Dubla lui Oscar nu a fost însă de ajuns, Vidal în minutul 38 şi Quagliarella în minutul 80 au făcut ca „bătrâna doamnă” să rezolve în stil italian problema.
Ciudăţenia rundei
În cel mai disproporţionat meci al serii, cel dintre Shakhtar Donetsk şi campioana surpriză a Danemarcei, Nordsjaelland, scor 2-0, caseta tehnică este una ciudată: gazdele au avut 20 de şuturi la poartă, din care 13 pe spaţiul porţii şi un 9-0 la ocazii uriaşe, în timp ce oaspeţii cu tras doar de trei ori pe poartă. Cu toate acestea, la capitolul posesie, danezii au avut mingea 62%, în timp ce ucrainienii 38%.

Grupa E

Chelsea – Juventus 2-2
31 – Oscar deschide scorul penru londonezi cu un sut deviat.
33 – Oscar, mijlocasul brazilian adus in aceasta vara, face 2-0 pentru Chelsea dupa o actiune individuala.
38 – Arturo Vidal il invinge pe Cech cu un sut cu piciorul stang dupa ce si-a facut mingea excelent!
80 – Juventus egaleaza prin Quagliarella din pasa lui Marchisio.
Chelsea: Cech – Ivanovici, David Luiz, Terry, A. Cole – Ramires, Lampard, Mikel – Oscar, Torres, Hazard
Juventus: Buffon – Barzagli, Chiellini, Bonucci, Lichtsteiner – Marchisio, Pirlo, Asamoah, Vidal – Vucinic, Giovinco

Sahtior – Nordsjaelland 2-0
44 – Mkhtaryan continua forma excelenta din campionat si inscrie pentru Sahtior.
76 – Mkhtaryan reuseste dubla pentru echipa lui Lucescu.
Şahtior: Pyatov – Srna, Kucher, Rakitskiy, Raţ – Fernandinho, Hubschman – Ilsinho, Mkhitaryan, Willian – Luiz Adriano
Nordsjaelland: Hansen – Parkhurst, Okore, Runje, Mtiliga – Adu, Stokholm – Lorentzen, Christensen, Lorentzen – Beckmann

Grupa F

Bayern Munchen – Valencia 2-1
38 – Schweinsteiger marcheaza pentru nemti din pasa lui Robben, dupa o actiune de contraatac.
76 – Kroos majoreaza avantajul nemtilor.
90 – Valdez reduce din diferenta
91 – Mandzukici rateaza o lovitura de la 11 metri pentru Bayern.

Bayern: Neuer – Lahm, Badstuber, Dante, Boateng – Javi Martinez, Schweinsteiger – Robben, Kroos, Robben – Pizarro
Valencia: Diego Alves – Pereira, R.Costa, Rami, Cissokho – Parejo, Costa – Feghouli, Guardado – Jonas – Soldado

Lille – BATE Borisov 1-3
7 – Volodko deschide scorul pentru oaspeti si produce prima surpriza a serii in Liga Campionilor.
20 – Rodionov majoreaza avantajul bielorusilor.
43 – Olekhnovici o ucide pe Lille cu al treilea gol al partidei.
60 – Lille reduce din diferenta dupa reusita lui Chedjou.
Lille: Leandreau – Debuchy, Basa, Chedjou, Digne – Mavuba, Balmont – Kalou, Martin, Payet – De Melo
BATE: Gorbunov – Volodko, Radkov, Simici, Polyakov – Olekhnovich, Likhtarovich – Bordachev, Hleb, Pavlov – Rodionov

Grupa G

Barcelona – Spartak Moscova 3-2
13 – Tello inscrie cu un sut superb la coltul lung din marginea careului.
29 – Dani Alves isi baga mingea in propria plasa dupa o centrare venita din partea dreapta!
59 – Se ingroasa gluma! Spartak Moscova preia conducerea pe Camp Nou datorita unui gol marcat de Romulo, cu piciorul drept la coltul lung, ca urmare a unei actiuni colective a rusilor.
72 – Messi egaleaza pentru Barcelona cu o reluare din fata portii, dupa o pasa a lui Tello.
80 – Mesi reuseste dubla desi a facut un meci slab. De aceasta data argentinianul inscrie cu o lovitura de cap din cinci metri.

Barcelona: Valdes – Dani Alves, Pique, Mascherano, Adriano – Xavi, Busquets, Fabregas – Pedro, Messi, Tello
Spartak Moskova: Dykan – Kombarov, Insaurralde, Suchy, Kombarov – Kallstrom, Rafael Carioca – McGeady, Romulo, Ari – Emenike

Celtic – Benfica Lisabona 0-0
Celtic: Forster – Matthews, Wilson, Mulgrew, Lustig – Commons, Wanyama, Brown, Izaguire – Forrest, Fedor
Benfica: Artur – Almeida, Garay, Jardel, Melgarejo – Matici, Aimar, Perez – Gaitan, Salvio, Rodrigo

Grupa H

Manchester United – Galatasaray 1-0
3 – Vidici faulteaza in careu, dar arbitrul nu acorda penalty pentru turci
7 – Manchester United deschide scorul prin Carrick. Mijlocasul englez il dribleaza pe Muslera si inscrie in poarta goala.
9 – Galatasaray loveste bara pe contraatac.
53 – Nani rateaza o lovitura de la 11 metri!