AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Real si Borussia Dortmund au castigat si s-au calificat!

Liga Campionilor. Real si Borussia Dortmund au castigat si s-au calificat!

Real Madrid s-a calificat marti seara in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, dupa ce s-a impus pe terenul celor de la Manchester United. Dupa 1-1 in tur la Madrid, jucatorii lui Mourinho au obtinut calificarea la Manchester, dupa o victorie la limita, marcata insa de prestatia lamentabila a arbitrului turc Cuneyt Cakir.
Cu gol marcat in deplasare, Ferguson l-a lasat pe banca pe Rooney si a trimis in teren un prim 11 mai defensiv. Chiar si asa, in prima repriza, ocaziile importante le-au apartinut gazdelor. Fara gol insa.

Startul reprizei secunde a inceput cu Manchester in atac si cu un gol marcat dupa numai trei minute. Mai exact, un autogol. Sergio Ramos si-a trimis mingea in propria poarta, dupa o centrare din dreapta a lui Nani.

Pentru multi, chiar daca diferenta era de doar un gol, meciul parea jucat! Numai ca, in minutul 56, Cakir l-a eliminat cam usor pe Nani, pentru o intrare dura cu talpa la Arbeloa, iar partida s-a schimbat radical.
Mourinho l-a aruncat in teren pe Modric, iar acesta, dupa ce Cakir nu le-a dat madrilenilor un penalti clar la un hent pe linia portii al lui Rafael, a egalat situatia pe tabela de marcaj cu un sut superb de la marginea careului.

Apoi, in minutul 69, la doar trei minute de la precedenta reusita, Higuain a trimis in forta din partea dreapta, iar Ronaldo a inscris din doar doi metri in poarta fostei sale echipe si nu s-a bucurat.
A urmat apoi niste interventii senzationale ale lui Lopez, plus o noua greseala a arbitrului turc in finalul partidei, cand nu a dat un penalti pentru gazde.
„Esti o rusine”, i-a strigat Ferguson lui Cakir. Degeaba! Scorul ramane 1-2 si Real Madrid avanseaza in sferturi cu mult noroc, dupa cum a afirmat si Mourinho la sfarsitul partidei: „N-am evoluat bine. Echipa mai buna a pierdut in aceasta seara. Dar asta e fotbalul”.

Nicio şansa pentru Lucescu

Borussia Dortmund s-a impus fara probleme in fata Sahtiorului lui Mircea Lucescu, scor 3-0 in mansa secunda a optimilor de finala din Liga Campionilor. Echipa din Donetk este eliminata din cupele europene cu scorul general de 5-2 pe parcursul celor doua manse.

Dupa 2-2 in Ucraina, in mansa tur, elevii lui „Il Luce” aveau nevoie de gol la Dortmund pentru a putea spera la calificare. Numai ca pe Westfalenstadion, in acest sezon de Champions League, reusise sa inscrie doar Cristiano Ronaldo intr-un meci pierdut de Real Madrid!

Nemtii au inceput excelent partida, „arestand” balonul si pornind morisca de pase care aduce mult cu tiki-taka din zilele de glorie ale Barcelonei lui Guardiola. Reus a dat primele emotii Sahtiorului inca din minutul 3, insa apoi lucrurile s-au mai linistit pe fondul dominarii gazdelor.

Lewandowski l-a „incercat” pe Pyatov cu un sut puternic iar, apoi, Gotze a luftat incredibil, din sase metri, un balon pe care scria „gol”.

Golul a venit in minutul 31, atunci cand, in urma unei lovituri de la colt, Santana s-a inaltat foarte bine in careul „minerilor”, depasindu-l pe Rakitskiy si trimitand peste Rat in vinclu.
Doar sase minute mai tarziu s-a facut 2-0, starul Mario Gotze marcand cu o reluare simpla, pe coltul lung, dintre doi jucatori de-ai lui Lucescu. Prima ocazie pentru Sahtior a venit in prelungirile reprizei intai, atunci cand Weidenfeller a respins in corner sutul centrare trimis de Fernandinho.

„Il Luce” a mutat bine la pauza, trimitandu-l in teren pe Douglas Costa. Brazilianul a reusit o cursa de exceptie in minutul 48, trecand lejer de doi adversari, insa sutul a fost unul extrem de slab. Imediat, acelasi Costa a sutat din unghi la o palma de bara portii nemtilor.

Jucatorii Borussiei au revenit in posesie dupa debutul de repriza mai putin reusit, Reus si Gotze punandu-l la incercare pe Pyatov.
Golul trei a venit in minutul 59, atunci cand Gundogan a sutat de la marginea careului, portarul lui Sahtior a respins gresit in fata iar Blaszczykowski a preluat, l-a driblat si a marcat simplu.

A urmat un joc pe contre, fiecare dintre cele doua echipe incercand sa inscrie. Nemtii voiau sa isi majoreze diferenta iar ucrainenii sa revina in meci. Weidenfeller s-a remarcat in doua randuri, la suturile lui Luiz Adriano si Rakitskiy, in timp ce Reus si-a demonstrat valoarea cu o cursa senzationala in care a insirat toata defensiva lui Lucescu.
Borussia a predat o adevarata lectie de fotbal marti seara si s-a calificat meritat in sferturile de finala ale Champions League.