AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Real s-a impus fara probleme, Malaga si Dortmund au remizat...

Liga Campionilor. Real s-a impus fara probleme, Malaga si Dortmund au remizat spectaculos

Real Madrid a castigat lejer, scor 3-0, intalnirea disputata miercuri seara, pe teren propriu, cu Galatasaray Istanbul, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. „Incercam sa rezolvam calificarea din prima mansa”, spunea Jose Mourinho inaintea partidei, iar jucatorii sai l-au ascultat. Madrilenii s-au impus la scor de neprezentare si doar printr-o minunte Galatasaray mai poate obtine calificarea in semifinalele celei mai importante competitii intercluburi din Europa.
De altfel, Real-ul a rezolvat partida in prima jumatate de ora. Mai intai, Ronaldo a deschis scorul in minutul 9, cu o scarita superba, dupa o pasa primita pe culoar de la Ozil.

Golul doi a venit in minutul 29 si i-a apartinut lui Benzema. Atacantul francez a punctat din 8 metri, dupa o centrare din partea dreapta a lui Essien.

In repriza secunda, madrilenii au luat piciorul de pe acceleratie si meciul a devenit plictisitor. Am mai asistat totusi la un gol, marcat tot de gazde. Nou intratul Higuain a marcat cu capul in minutul 73, in urma unei lovituri libere executata de Xabi Alonso.

3-0 si Real Madrid e cu un pas si jumatate in semifinalele Ligii. Returul de la Istanbul va avea loc saptamana viitoare.

Malaga si Borussia Dortmund au terminat la egalitate, scor 0-0, mansa tur a sferturilor de finala din Liga Campionilor. A fost o partida extrem de spectaculoasa, cu multe ocazii la ambele porti.

Intalnirea de pe „La Rosaleda” a inceput in nota de dominare a oaspetilor, insa prima ocazie a apartinut gazdelor de la Malaga. Veteranul Saviola a fost gasit bine in careul advers, a trecut de un adversar, insa a sutat in plasa laterala.

Zece minute mai tarziu a venit si replica nemtilor, Mario Gotze scapand singur spre poarta lui Caballero, dintr-o pozitie suspecta de offside, numai ca „decarul” Borussiei s-a pierdut cu firea si a sutat slab, in bratele goalkeeperului Malagai.

Acelasi Gotze l-a luat la tinta pe Willy Caballero si in minutul 18, cand a ramas din nou singur cu portarul argentinian. Ocaziile au continuat sa curga la poarta gazdelor, insa Caballero, in zi excelenta, s-a opus pe rand la suturile lui Reus si Lewandowski.

Nici baietii lui Pellegrini nu au stat degeaba, Saviola, Isco si Welington amenintand serios buturile aparate de Weidenfeller, ultimul lovindu-se de Gotze, care a scos cu capul de pe lina portii. In partea secunda a fost ceva mai multa acalmie, insa nici in aceasta repriza nu au lipsit ocaziile.

Inca din primele minute Reus a cerut penalti dupa ce balonul trimis de el l-a lovit in brat pe Antunes, pentru ca ulterior Lewandowski sa lufteze ireal din 10 metri, fara sa fie presat de vreun adversar.

Willy Caballero a mai avut o interventie buna la o incursiune a lui Mario Gotze, neamtul „reusind” sa iroseasca trei faze clare de gol in care a ramas singur cu portarul Malagai.
Weidenfeller nu a stat nici el linistit, fiind pus la incercare de Isco si Antunes.

Malaga si Borussia Dortmund au terminat la egalitate, scor 0-0, iar returul din Germania se anunta exploziv, ambele formatii fiind constiente ca trebuie sa inscrie pentru a spera la calificarea in semifinalele Champions League.