AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - PSG și Benfica au câștigat meciurile din prima...

LIGA CAMPIONILOR – PSG și Benfica au câștigat meciurile din prima manșă a optimilor de finală

Paris Saint-Germain a învins-o pe Chelsea Londra cu scorul de 2-1 (1-1), marți seara, pe Parc des Princes, într-un meci din prima manșă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

PSG a deschis scorul prin suedezul Zlatan Ibrahimovic (39), din lovitură liberă, și cu ajutorul unei devieri a lui Mikel. Chiar fotbalistul nigerian a restabilit egalitatea, în ultimele secvențe ale primei reprize (45+1). Campioana Franței a dat lovitura pe final, prin uruguayanul Edinson Cavani (78), care a marcat cu un șut din unghi.

PSG a dominat prima parte a meciului, dar londonezii au echilibrat disputa și chiar au avut o ocazie mare de a deschide scorul, prin Diego Costa, însă portarul Trapp a salvat golul.

După un final animat de primă repriză, cu câte un gol de fiecare parte, Chelsea a ratat prima ocazie de după pauză, prin Diego Costa (49).

Parizienii au pus apoi stăpânire pe joc și au ratat ocazie după ocazie, prin Di María (51, 67), Ibrahimovic (53), Lucas (61), Matuidi (64), după care a venit golul victoriei, semnat de noul-intrat Cavani.

Gazdele au mai avut șanse și după aceea, prin Marquinhos (84) și Ibrahimovic (90+1), dar și Chelsea și-a creat o oportunitate, prin Pedro Rodríguez (90+2).

Chelsea a pierdut primul meci din ultimele 13 partide, cu Hiddink la cârmă.

Returul va avea loc pe 9 martie.

Paris Saint-Germain – Chelsea Londra 2-1 (1-1)
Au marcat: Zlatan Ibrahimovic (39), Edinson Cavani (78), respectiv John Obi Mikel (45+1).
Paris, Stadion Parc des Princes
Liga Campionilor – optimi de finală (tur)

Au evoluat echipele:
PSG: Kevin Trapp – Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Marco Verratti (Adrien Rabiot, 81), Thiago Motta, Blaise Matuidi (Javier Pastore, 81) – Angel Di Maria, Zlatan Ibrahimovic, Lucas Moura (Edinson Cavani, 74). Antrenor: Laurent Blanc.
Chelsea: Thibaut Courtois – Branislav Ivanovic (căpitan), Gary Cahill, Abdul Rahman Baba, Cesar Azpilicueta – Cesc Fabregas, John Obi Mikel – Pedro Rodriguez, Willian, Eden Hazard (Oscar, 71) – Diego Costa. Antrenor: Guus Hiddink.

Arbitru: Carlos Velasco Carballo (Spania)
Cartonașe galbene: Ibrahimovic (19), Mikel (38), Pedro (67), Lucas (70), David Luiz (71).

Benfica a fost dominată copios, dar a câștigat

56c3978295f9cfd552000000

Benfica a obţinut o victorie mare, scor 1-0, în partida tur a optimii Champions League. Lusitanii nu se pot considera favoriţi la calificare încă, judecând după raportul de forţe din teren. Unicul gol al partidei a fost înscris în prelungiri, de golgheterul Jonas.

Seară specială pe Da Luz, acolo unde Axel Witsel şi Ezequiel Garay se întorceau din postură de adversari. Zenit a impresionat în grupele Ligii, câştigându-şi grupa cu 5 victorii, însă mulţi specialişti îi considerau pe „vulturi” favoriţi, în condiţiile în care ruşii nu mai evoluaseră într-un meci oficial de la jumătatea lui decembrie.

Faptul că nu au avut partide în picioare s-a simţit doar în ultima treime a partidei, când Hulk&Co au cedat iniţiativa. În rest, elevii lui Villas-Boas au controlat, uneori de-o manieră clară, partida.

Dar ocaziile lui Dzyuba şi Shatov s-au răzbunat, şi pe fondul oboselii acumulate de oaspeţi. Gaitan, în minutul 69 a ratat ocazia meciului, permiţându-i lui Lodigin să se remarce, pentru ca apoi, în minutul 90+1, Jonas să finalizeze, cu capul, o lovitură liberă din partea dreaptă.

De notat că Benfica are un handicap în perspectiva calificării în sferturile de finală. Apărarea lusitanilor este în piuneze: dacă Luisao, stâlpul de control al defensivei va rata tot sezonul, în retur va lipsi şi Jardel, celălalt fundaş central titular. Acesta a văzut galben în minutul 35 al disputei cu Zenit.

Benfica era, pe hârtie, favorită ca urmare a faptului că jucătorii ei aveau meciuri în picioare. Nu s-a văzut asta pe teren decât în ultimele 25-30 de minute.

Echipele de start

Benfica: Julio Cesar – Jardel, Lindelof, Samaris, Eliseu – Sanches, Pizzi, Gaitan, Almeida – Jonas, Mitroglou

Zenit: Lodygin – Anyukov, Garay, Lombaerts, Criscito – Javi Garcia, Witsel – Shatov, Danny, Hulk – Dzyuba

Miercuri, 17 februarie, ora 21:45, vor avea loc meciurile: