AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în finală!

Liga Campionilor. Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în finală!

Campioana României la handbal feminin Oltchim Râmnicu Vâlcea a ratat sâmbătă, la Veszprem, calificarea în finala Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă de Gyor ETO, scor 31-23 (19-12), în manşa retur a semifinalelor competiţiei.

Suporterii unguri nu s-au lăsat mai prejos, după ce au văzut atmosfera incredibilă creată de cei vâlceni în tur. Peste 6000 de fani ai Gyor-ului, printre care s-au strecut şi cei 300 români au umplut până la refuz sala din Veszprem, cu fulare, tobe, trompete, dar şi încurajări. Înaintea meciului, atât românii cât şi ungurii au depus flori la bustul lui Marian Cozma, din faţa sălii din Veszprem.
Primul gol al partidei a fost al Adinei Meiroşu, urmat de o ratare de la 7 metri a lui Băbeanu, 0-1 (min. 2). Lekici a adus egalarea, dar Oltchim a continuat să conducă, după un gol al lui Ozel, 1-2 (min. 4). Gyor a început treptat să mărească ritmul, Gorbicz marcând de două ori, din postura de extremă stânga, 4-2 (min. 8). Meciul a devenit din ce în ce mai disputat, cu Gyor conducând la limită, 6-5 (min. 10), dar cu revenire a Oltchimului de fiecare dată. Talida Tolnai şi-a intrat şi ea în formă, reuşind patru intervenţii spectaculoase, 6-6 (min. 11). La mijlocul reprizei însă, Gyor avea trei goluri avans, 9-6, graţie paradelor lui Haraldsen, dar şi preciziei din atac. Greu de oprit, pivotul Heidi Loke a adus prima dată diferenţa de patru goluri pentru Gyor, 11-7 (min. 18), dar Manea a redus rapid, 11-8. Managarova a marcat spectaculos şi ea, profitând de poarta goală şi ieşirea pripită a lui Haraldsen, 11-9 (min. 19). Până la pauză, partida a continuat cu gazdele în avantaj, 15-10 (min. 22) şi 17-11 (min. 26), pe fondul unor ratări în lanţ ale Oltchimului. După 30 de minute, 19-12, campioana României nereuşind să-şi găsească variantele optime de joc, mai ales după minutul 15.

La reluare, Luminiţa Huţupan Dinu a intrat în poartă, care a încasat primul gol de la Gorbicz, din 7 metri, 20-12 (min. 31), cea mai mare diferenţă de până atunci. Jocul plin de greşeli al Oltchimului a continuat din păcate în primele minute, echipa lui Radu Voina nereuşind să reediteze evoluţia excepţională din tur, în aceeaşi perioadă de timp. Primul gol, ca la început, a venit de la Meiroşu, dar abia în minutul 37, 20-13. Nechita a marcat pe contraatac, 20-14, ambele echipe făcând apoi „concurs de nimerit barele”. Oltchim a dat semne de revenire în minutul 43, când Nechita a marcat din al doilea contraatac, 21-16, dar Lekici a înscris şi ea, 22-16, păstrând Gyor în cărţile calificării în finală. Trei minute mai târziu, scorul era 23-16, dar nu diferenţa era neapărat principala problemă, ci jocul lipsit de vlagă şi cu greşeli al Oltchimului. Două-trei decizii ale arbitrilor francezi Dentz-Deibel, contestate de banca vâlceană, au lovit şi mai mult în moralul scăzut al campioanei României, care nu a cedat însă, 23-18 (min. 48). Gorbicz a fost de neoprit, avea 10 goluri în minutul 51 (26-19), obligându-l pe Radu Voina să ceară time-out. Urma asaltul final, într-un vacarm în care jucătoarele nu se auzeau nici de la o jumătate de metru. Gyor s-a apărat ca pe câmpul de bătălie, uneori fără penalizări regulamentare, în timp ce defensiva Oltchimului nu a funcţionat la nivelul obişnuit. Efoturile jucătoarelor vâlcene au fost mari, s-a văzut că îşi doresc, dar pur şi simplu nu au putut face mai mult (28-20, min. 56). Succesul a fost de partea echipei ungare, care s-a impus, cu 31-23, calificându-se în finala Ligii Campionilor. Gyor şi-a luat astfel revanşa, după ce în urmă cu două sezoane a fost eliminată în semifinale, chiar de Oltchim, care îşi ratează obiectivul în acest sezon.
Marcatoare:
Gyor – Gorbicz 12 goluri, Loke 6, Amorim 5, Lekici 5, Radicevici 2, Kovacsics 1
Oltchim – Manea 3 goluri, Nechita 3, Băbeanu 3, Meiroşu 3, Managarova 3, Ozel 2, Vetkova 2, Vititiu 2, Ardean Elisei 1, Brădeanu 1.
În tur, Oltchim a învins la Râmnicu Vâlcea, cu 35-31 (13-17), iar cu scorul general de 62-58, campioana Ungariei se califică în finala Ligii Campionilor.
În cealaltă semifinală, Buducnost Podgorica s-a impus în tur, pe terenul celor de la Larvik HK, cu 22-20, urmând să joace pe teren propriu, duminică, pentru calificarea în finală.