AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Nu și-au dorit-o! Slovan Liberec va fi adversara lui CFR...

Liga Campionilor. Nu și-au dorit-o! Slovan Liberec va fi adversara lui CFR Cluj

Echipas cehă Slovan Liberec va fi adversara campioanei României, CFR Cluj, în turul III preliminar al Ligii Campionilor la fotbal, după ce a trecut de echipa kazahă Şahtior Karaganda în turul II preliminar al competiţiei, în urma unei duble manşe dramatice.

Învingătoare în tur cu 1-0 pe teren propriu, săptămâna trecută, Slovan a smuls in extremis calificarea, în ultimul minut al prelungirilor manşei secunde. Şahtior a deschis scorul prin Kukeev (40, penalty), iar campioana Cehiei a egalat graţie lui Blazek (120), Slovan calificându-se astfel cu scorul general de 2-1.

Prima manşă din turul III preliminar se va juca la Cluj-Napoca, pe 31 iulie sau 1 august, iar returul în Cehia, pe 7 sau 8 august.