AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Minerii lui Lucescu sunt ciuca bătăilor în Grupa A

LIGA CAMPIONILOR – Minerii lui Lucescu sunt ciuca bătăilor în Grupa A

Aseară am avut primul rezultat viciat de arbitru. Ploaie de autogoluri într-un singur meci. Ce recorduri a mai înregistrat Ronaldo. Performanţă remarcabilă a unui „rebut” al Realului.

Grupa A

• Shakhtar Donetsk – Paris Saint Germain 0-3 (0-2)
  • Malmo FF – Real Madrid 0-2 (0-1)

Clasament

1. Real Madrid: 6 puncte
  2. Paris Saint Germain: 6 puncte
  3. Malmo FF: 0 puncte
  4. Shakhtar Donetsk: 0 puncte
  • Echipa lui Mircea Lucescu a suferit o înfrângere grea acasă în faţa unui adversar mai bun (tripleta din atac, Di Maria-Ibrahimovic-Cavani este una dintre cele mai valoroase din lume), dar pe care l-a dominat o bună parte din timp. Ca şi în alte meciuri, portarul Pyatov a făcut „diferenţa”, primele două goluri fiind clar goluri de portar. De pomană „minerii” lui Lucescu au asediat careul lui Trapp şi l-au supus unui adevărat bombardament (19 – 8 raportul şuturilor spre şi pe poartă), dacă nu au reuşit să şi înscrie. Au ratat din faze din care alte echipe nu iartă. În minutul 90, Dario Srna a închis tabela printr-un autogol. Am asistat din nou la un meci în care echipa lui Mircea Lucescu dacă nu este dezavantajată de arbitraj, are ea grijă să avantajeze echipa adversă.
  • La Malmo două lucruri erau interesante, pentru că nu se punea problema învingătorului: recordurile lui Ronaldo. Cum el a înscris ambele goluri, a ajuns la 500 de goluri în întreaga sa carieră şi l-a egalat pe Raul în top-ul golgheterilor all time: 323 de goluri pentru Real Madrid în toate competiţiile.
  • Cum nu credem că se mai pune problema echipelor ce se vor califica în optimile Ligii Campionilor, „dubla” Malmo FF – Shakhtar va decide cine va continua în Liga Europa.

Grupa B

• CSKA Moscova – PSV Eindhoven 3-2 (3-0)
  • Manchester United – VfL Wolfsburg 2-1 (1-1)

Clasament

1. PSV Eindhoven: 3 puncte
  2. Manchester United: 3 puncte
  3. CSKA Moscova: 3 puncte
  4. VfL Wolfsburg: 3 puncte
  • Suntem fără echivoc în cea mai echilibrată grupă din cele 8 din Ligă. Nu este exclus ca după terminarea celor 6 etape să fim în faţa unei situaţii foarte rare, iar calificarea să se decidă la golaveraj. Ruşii de la CSKA au ratat oportunitatea unei desprinderi la golaveraj. În minutul 36 aveau deja 3-0 pe tabela de marcaj (deşi la cârma jocului s-au aflat olandezii, dar aceştia au făcut legea doar până în faţa porţii) iar în minutul 44 au ratat (şut peste poartă) un penalty. În repriza a doua dominarea oaspeţilor a avut şi efecte, în minutul 68 tabela arătând 3-2. Deşi au dominat categoric, olandezii nu au reuşit şi să egaleze, dar nu este exclus ca în decembrie cele două goluri să valoreze aur. Câteva din „cifrele” meciului: posesie: 39%-61%, total şuturi: 14-16, pe spaţiul porţii: 5-8.
  • Manchester United a început slab meciul, fiind condusă din minutul 4. Egalarea a venit o jumătate de oră mai târziu din penalty, şi golul victoriei a fost înscris în minutul 53. Englezii au avut în faţă o nucă tare – actuala a treia echipă ca valoare din Germania – dar victoria lor este meritată. După ultima modificare a tabelei de marcaj, ambele echipe s-au întrecut în ratări. Nu se ştie care ar fi fost rezultatul dacă nemţii nu l-ar fi vândut pe jucătorul lor numărul 1, Kevin De Bruyne, vecinilor de la „City”.

Grupa C

• FC Astana – Galatasaray Istanbul: 2-2 (0-1)
  • Atletico de Madrid – Benfica Lisabona: 1-2 (1-0)

Clasament

1. Benfica Lisabona: 6 puncte
  2. Atletico de Madrid: 3 puncte
  3. Galatasaray Istanbul: 1 punct
  4. FC Astana: 1 punct
  • În capitala Kazahstanului am avut un meci de pomină. Turcii de la Galata porneau drept favoriţi, dar partida a fost echilibrată, cu uşoare accente de dominare în plus a gazdelor, dar mai periculoşi au fost oaspeţii. Turcii au avut în teren o echipă de nota 8 în faza de atac, şi una de nota 4 în faza de apărare. Invers, cei de la Astana au stat foarte slab în atac, dar s-au apărat foarte bine, iar cu o singură excepţie, portarul lor, Eric, a făcut, ca şi la Lisabona, minuni în poartă. Foarte interesant este însă cum s-a ajuns la un 2-2 echitabil la urma urmei. Oaspeţii au intrat în avantaj la pauză; gazdele au egalat târziu (min.77 printr-un autogol), dar turcii au „văzut” victoria în minutul 86, când au preluat conducerea prin autogolul portarului Eric. Şi pentru ca tacâmul să fie complet, egalarea a survenit în minutul 89, când mediocrul fundaş stânga al Galatei – Lionel Carole, un francez din categoria celor care ajung şi pe la noi – a dat şi el un autogol. Statistic, FC Astana obţine primul punct al ei în grupele Ligii Campionilor, chiar de la debutul în această fază a competiţiei.
  • Pe „Vincente Calderom” se poate spune că am asistat la singura surpriză a zilei. Totuşi surpriza nu este chiar „foarte surpriză”, ţinând cont că Atletico are un lot ceva mai slab decât în ultimii doi ani, iar Benfica este o echipă experimentată, cu jucători valoroşi în lot şi oricând poate obţine un rezultat bun în deplasare în faţa oricui. Gazdele au dominat copios (22-5 raportul total al şuturilor, 7-2 pe spaţiul porţii) dar pe lângă ratările de rigoare s-au lovit de „libero”-ul Luisão (dacă staff-ul naţionalei Braziliei nu ar fi uitat să-l mai selecţioneze, sigur nu s-ar fi înregistrat acel 1-7 de la mondiale) şi de conaţionalul său, portarul Júlio César care a făcut minuni în poartă şi care la 36 de ani demonstrează că Internazionale Milano l-a concediat prea uşor acum 4 ani.
  • După cum au decurs lucrurile până acum, Benfica este greu de crezut că va rata calificarea, iar Atletico are a doua şansă, ţinând cont că a câştigat în deplasare la Istanbul.

Grupa D

• Borussia Monchengladbach – Manchester City 1-2 (0-0)
  • Juventus Torino – FC Sevilla 2-0 (1-0)

Clasament

1. Juventus Torino: 6 puncte
  2. FC Sevilla: 3 puncte
  3. Manchester City: 3 puncte
  4. Borussia Monchengladbach: 0 puncte
  • La Monchengladbach am avut parte de o viciere de rezultat. În minutul 90+1, arbitrul francez Clement Turpin a acordat oaspeţilor un penalty la o simulare „marca” Adi Popa, vizibilă şi de pe Marte, iar britanicii au înscris, adjudecându-şi, nemeritat toate cele 3 puncte. Chiar dacă a dominat teritorial, „cetăţenii” au avut un noroc extraordinar miercuri noaptea. La scorul de 0-0, gazdele au ratat (sau Hart a apărat) un penalty. Englezii au egalat printr-un autogol şi au fost menţinuţi în joc de portarul Hart care a scos alte 3 mingi pe care scria „gol”.
  • 510080_510080_morata_sevillaLa Torino, Juventus a obţinut o victorie anticipată şi meritată în faţa unei echipe spaniole care pe parcursul a 95 de minute a tras un singur şut spre poartă !!!. Scorul putea fi şi mai mare, dar portarul oaspeţilor, Rico, a fost în zi foarte bună. Din nou, Morata (foto), vârful de atac de care Real Madrid s-a debarasat foarte uşor, a punctat, reuşind o performanţă destul de rară: a înscris în fiecare din ultimele 5 meciuri de Liga Campionilor jucate de Juventus: câte un gol în dubla cu Real Madrid din semifinalele ediţiei trecute, un gol în finala cu Barcelona, un gol acum două săptămâni la Manchester şi cel de acum cu spaniolii.
  • Şi în această grupă Juventus pare să nu aibă probleme cu accederea în optimi, iar pentru locul 2 va fi decisivă „dubla” din etapele 3 şi 4 dintre Sevilla şi Manchester City. (cotidianul.ro)