AcasăEvenimentLIGA CAMPIONILOR – Minaur Baia Mare a câștigat în deplasare la Metalurg...

LIGA CAMPIONILOR – Minaur Baia Mare a câștigat în deplasare la Metalurg Skopje!

HCM Minaur Baia Mare a învins în deplasare formația macedoneană RK Metalurg Skopje cu scorul de 23-21 (13-7), duminică, în Sala Boris Trajkovski, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

HCM Minaur a obținut prima victorie în deplasare din EHF Velux Champions League, după un joc dominat în permanență de campioana României. Gazdele au condus o singură dată în acest joc, scor 21-20 cu patru minute înainte de final.

HCM Minaur a început perfect partida, conducând cu scorul de 0-3 după primele cinci minute, gazdele reușind să marcheze pentru prima dată abia în minutul șapte, scor 3-1. La mijlocul primei reprize, HCM Minaur conducea cu cinci goluri diferență (8-3), iar cu cinci minute înainte de final, campioana României a înregistrat cel mai mare avantaj din prima repriză (6 goluri), scor 12-6. Pe final, gazdele au mai redus din diferență, cele două echipe intrând la vestiare cu scorul de 13-9.

La cinci minute de la reluare, gazdele au înjumătățit avantajul obținut de HCM Minaur la pauza jocului,  însă pentru puțin timp, campionii României refăcând rapid diferența avută la pauză, scorul devenind 17-13. Pe finalul jocului, oaspeții s-au apropiat și au reușit să egaleze în minutul 53, scor 20-20, iar cu patru minute înainte de final au condus pentru prima dată în acest joc. Minaur a marcat trei goluri consecutive și s-a impus la finalul celor 60 de minute cu scorul de 23-21.

Formaţia maramureşeană a obţinut prima victorie în deplasare în acaestă competiţie şi a intrat serios în cărţile pentru locul 1, având în vedere că liderul Skjern a pierdut pe teren propriu în faţa elveţeinilor de la Kadetten.

La a treia deplasare din acest sezon în Liga Campionilor, Minaur Baia Mare nu a mai dat greş. La Skjern, campionii României au părut destul de emotivi la debutul în competiţie şi s-au trezit prea târziu, iar la Elverum au scăpat printre degete victoria, fiind egalaţi cu 3 secunde înainte de final, după ce au condus la 7 goluri. Minaur a fost foarte aproape să repete la Skopje povestea din Norvegia, dar de această dată nu a mai ratat ocazia ivită şi a gestionat magistral finalul.

Metalurg Skopje – Minaur Baia Mare 21-23 (9-13)

Metalurg – Dupjacanec, Vukovic – portari; Petrov, Mrakovcic 2, Madzovski 1,  Bozovic 6, Kosteski 2, Matic 3, Buvinic, Kuzmanovski, Kukoski 1, Krstevski, Talevski 2, Velkovski, Peshevski 2, Palevski 2.

Antrenor: Lino Cervar

Minaur – Tatai, Pop – Aflitulin, Popescu 3, Ramba, Ivancsik 4, Sadoveac 5, Karacic 2, Vilovski 1, Ostroushko 4, Bera 4, Buşecan, Fotache, Marta, Sabou, Cristescu.

Antrenor: Petru Pop

Au arbitrat ungurii Csaba Kekes și Pal Kekes, iar delegat EHF a fost cehul Ivan Dolejs.

În celelalte meciuri ale grupei, Motor Zaporoje a învins-o pe Elverum Handball Herrer cu 33-30, iar Skjern Handbold a fost întrecută acasă de Kadetten Schaffhausen cu 29-25.

Skjern Handbold este lider, cu 8 puncte (+16), urmată de Motor Zaporoje, 8 p (+7), HCM Minaur Baia Mare, 8 p (+4), Kadetten Schaffhausen, 5 p, Metalurg Skopje, 4 p, Elverum Handball Herrer, 3 p. Primele două clasate se califică în play-off.

HCM Minaur intră într-o pauză competițională, datorată jocurilor pe care le va disputa echipa națională, următorul joc fiind pe 15 noiembrie, acasă, tot în EHF Velux Champions League, adversara campionilor fiind Skjern Handbold din Danemarca.