AcasăEvenimentSportLiga Campionilor. Mai greu, dar pe deplin meritat! CFR este favorită la...

Liga Campionilor. Mai greu, dar pe deplin meritat! CFR este favorită la calificare!

CFR Cluj a castigat la limita, scor 1-0, intalnirea disputata miercuri seara cu Slovan Liberec, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.
Pe stadionul „Dr. Constantin Radulescu” din Cluj, CFR si Slovan au oferit o partida echilibrata, cu multe ocazii mari.
Am avut insa doar un gol si, din fericire, acela a apartinut campioanei Romaniei.

In startul reprizei secunde, mai exact in minutul 51, Kapetanos a fost tinut in careu de Toth, iar „centralul” disputei a aratat punctul cu var. A batut capitanul Cadu si a inscris cu siguranta.

Clujenii s-au retras in aparare dupa marcarea golului, insa ocaziile mai mari le-au apartinut tot lor, iar Valente, intrat in repriza secunda, a trecut in doua randuri pe langa majorarea scorului.

In ceea ce-i priveste pe cehi, au fost periculosi prin veteranul Stajner si la un sut in bara al lui Sural..
CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Rada, Camora – Deac, G. Mureşan (Sare ’46), Vass (Edimar ’78), Bastos (Valente ’80) – Kapetanos, Sougou. Antrenor: Ioan Andone.

Slovan Liberec: Bicik – Kusnir (Liulka ’46), Toth, Kelici, Fleisman – Vacha, Bosancici – Sural, Stajner (Morozenko ’89), Breznanik – Hadasciok (Blazek ’67). Antrenor: Jaroslav Silhavy.
Cartonaşe galbene: Deac ’63, Rada ’70, Camora ’88 / Breznanik ’26, Toth ’52, Hadasciok ’61.
Partida a fost arbitrată de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Bulent Yildirim, ajutat la cele două linii de Cem Satman şi Erdinci Sezertam, în timp ce Bariş Simsek a fost rezervă.
Partida retur va avea loc la 8 august, de la ora 20.00, la Liberec.