AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - HCM Minaur Baia Mare a debutat cu o înfrângere...

LIGA CAMPIONILOR – HCM Minaur Baia Mare a debutat cu o înfrângere la Skjern

HCM Minaur a debutat in grupele Champions Legue cu o infrangere in deplasarea din Danemarca. Skjern s-a impus cu 32-28 (17-12), dupa un meci in care baimarenii au gresit mai mult, iar danezii au profitat de fiecare eroare, reusind sa faca diferenta pe contraatac si faza a doua.

Prima repriza a fost una echilibrata doar pana la jumatatea ei, cand pe fondul unei inferioritati numerice a baimarenilor, gazdele au reusit sa se distanteze la patru goluri (10-6 minutul 17). Din pacate nesansa din atac, unde minauristii au „reusit” sa ia la tinta bara portii daneze, dar si nesincronizarile din defensiva au marit avantajul echipei Skjern, care a intrat la vestiare cu un avans linistitor de 5 goluri (17-12).

In partea secunda, minauristii au jucat mult mai bine, dar experienta danezilor si-a spus cuvantul, ei reusind sa conserve avantajul din prima jumatate a partidei si sa incheie meciul cu o victorie meritata.

Principalul marcator al echipei noastre a fost Marius Sadoveac, el reusind nu mai putin de 8 goluri.

Intr-o alta partida din grupa baimarenilor, Motor Zaporozhye a trecut de Metalurg Skopje, cu 30-24.

* HCM Minaur Baia Mare: Tatai (7 + doua aruncari de la 7 metri), Pop – Aflitulin (4 goluri), Ivancsik (3), Ramba (4), Busecan, Ghita (2), Fotache (1), Sadoveac (8), Karacic, Marta, Mihai, Vilovski (1), Sabou, Cristescu (2), Bera (3)