AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – HCM Baia Mare câștigă în extremis meciul cu Dinamo...

LIGA CAMPIONILOR – HCM Baia Mare câștigă în extremis meciul cu Dinamo Volgograd

HCM Baia Mare a obținut o victorie muncită, 25-23 (11-12), în fața rusoaicelor de la Dinamo Volgograd, în meciul tur disputat sâmbătă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Echipa rusă a condus aproape tot meciul de la Baia Mare, cu excepția primelor minute în care campioana României a avut un avantaj de 5-3 în minutul 10.

HCM Baia Mare a făcut primul pas spre calificarea în Final Four-ul Ligii Campionilor. Încurajată de o sală arhiplină, campioana României a început bine prima manşă din sferturi, contra lui Dinamo Volgograd.

Echipa lui Tone Tiselj a condus cu 5-3 în minutul 10, însă au urmat opt minute fără gol pentru gazde, astfel că adversarele au preluat conducerea, cu 7-5. În faţa unei defensive puternice, contraatacul a fost o armă importantă a româncelor. Patru goluri au înscris maramureşencele pe faza a doua în prima repriză.

La pauză a fost 12-11 pentru Dinamo, după ce arbitrii nu au validat reuşita Ekaterinei Davydenko, de la ultimul atac. Jucătoarea din Rusia a reuşit totuşi egalarea imediat după reluare. HCM s-a aflat în urmărirea adversarului şi în partea a doua, în care a reuşit câteva goluri spectaculoase.

”Ne-am făcut meciul greu, am ratat mult în atac. Sunt fericit că am terminat meciul cu un mic avantaj, în prima bătălie cu Dinamo. Sperăm să mergem în Rusia şi să ne calificăm în Final Four. Ne bucurăm că am făcut faţă şi că a ieşit totul bine.Este ultimul meci în Liga Campionilor, pe teren propriu, şi ne bucurăm că i-am făcut fericiţi pe fani şi că s-au dus mulţumiţi acasă. Îi aşteptăm şi la Final Four, în Ungaria”, a declarat Eliza Buceschi.

Pe finalul meciului, în minutul 57, băimărencele au egalat, 22-22, iar apoi de la 23-23 în minutul 59, au mai marcat 2 goluri care le-au adus o victorie nesperată la un moment dat.

Reuşitele din ultimele minute ale Lucianei Marin au oferit un final dramatic. Egalul nu le-a mulţumit însă pe maramureşence, care s-au apărat bine în ultimul minut şi au marcat de două ori, prin Do Nascimento şi Lobach.

Victorie cu 25-23 pentru HCM Baia Mare, care speră să obţină calificarea în Rusia, în direct la Digi Sport 2, sâmbăta viitoare, de la ora 14:00.

Pentru HCM au marcat Anastasia Lobaci  5 goluri, Lois Abbingh  4, Alexandra Do Nascimento  4, Luciana Marin  4, Valentina Ardean Elisei  2, Camilla Herrem  2, Eliza Buceschi  1, Ekaterina Davîdenko  1, Ksenia Makeeva  1, Gabriella Szucs  1.

Golurile echipei ruse au fost reușite de Ana Kocetova  7, Olga Akopian  6, Asma El Ghaoui  4, Ekaterina Fanina  3, Daria Dmitrieva  2, Anita Gace  1.
Meciul a fost arbitrat de sârboaicele Branka Maric și Zorica Masic, iar delegat EHF a fost olandezul Cornelius Wiebrands.