AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – HCM Baia Mare a ieșit cu capul sus din...

LIGA CAMPIONILOR – HCM Baia Mare a ieșit cu capul sus din competiție

HCM Baia Mare s-a oprit pentru al doilea an consecutiv în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a pierdut şi meciul retur cu Buducnost, scor 32-25. În tur, deţinătoarea trofeului câştigase în România cu 29-24. Jucătoarele au părăsit însă competiţia cu capul sus.

• HCM Baia Mare s-a prezentat la Podgorica fără şase jucătoare la Podgorica: Ungureanu, Pineau, Geiger, Szucs, Nechita şi Tănăsie.
  • Odată cu terminarea partidei Buducnost – HCM Baia Mare avem şi tabloul complet al echipelor calificate în turneul Final 4, programat în 7-8 mai la Budapesta: CSM Bucureşti, Vardar Skopje, Buducnost Podgorica şi Gyor. Tragerea la sorţi a semifinalelor este programată marţi, 12 aprilie.
  • La începutul partidei, Majda Mehmedovic a fost aplaudată la scenă deschisă, ea disputând ultimul meci oficial pentru Buducnost în „Moraca”. Ea va juca din vară la CSM Bucureşti. Extrema stângă a primit un tablou din partea Bojanei Popovic.

Partida retur dintre Budcnost şi HCM Baia Mare n-a avut „nervul” unui sfert de finală, date fiind condiţiile în care s-a desfăşurat. Cristina Neagu & Co luaseră un avans considerabil încă din prima manşă, dar mai ales reprezentanta României s-a dus la Podgorica ca o echipă resemnată.

Valentina Ardean şi celelalte 10 fete care au efectuat deplasarea cu autocarul la un sfert de finală în Liga Campionilor au fost conştiente că drumul în Europa se va încheia după desfăşurarea acestei partide. Au ţinut însă să-şi ia la revedere bucurându-se de handbal. Iar din entuziasmul afişat a rezultat totuşi o partidă plăcută. Ba chiar Baia Mare a fost la conducere în majoritatea timpului primei reprize.

În lipsa franţuzoacei Pineau, Baia Mare a avut doi interi în vână în primele 10-15 minute, Gabriela Perianu şi Patricia Vizitiu care au marcat 6 goluri de la distanţă (scor 8-6). Eficienţa atacului a fost de 80%, o statistică nemaipomenită pentru o formaţie care a avut cu alte ocazii probleme la „poziţional”.

Buducnost a suferit o pierdere importantă în minutul 25, Dragana Cvijic ieşind accidentată din teren, după ce a fost faultată de Katarina Jezic. Dacă a fost gravă sau nu accidentarea, cert este că Adzic nu a mai vrut să rişte deloc, iar pivotul nu mai jucat niciun minut până la final. Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a gazdelor în prima parte cu 5 goluri, dar reuşitele interului stânga nu au fost suficiente pentru ca Buducnost să intre în avantaj la pauză: scor 13-14.

În partea a doua, campioana Europei a ieşit motivată de la cabine, iar Neagu şi Mehmedovic au fost cele care au apărut constant la finalizare. Din tabăra lui Aurelian Roşca, doar Lois Abbingh şi Katarina Jezic au reuşit să se mai ia la bătaie cu arţăgoasa defensivă a gazdelor. HCM Baia Mare a dat semne că nu poate mai mult în minutul 37, la scorul de 19-16, când într-o superioritate numerică s-a chinuit să-şi ducă la bun sfârşit atacul.

Diferenţa dintre cele două echipe s-a făcut însă în ultimele minute, după ce Cristina Neagu şi-a făcut norma de 10 goluri. Chiar şi cu jucătoarele tinere din linia a doua, Buducnost a ajuns la 31-23 cu 2 minute şi jumătate înainte de final. Ultimele secvenţe i-au aparţiut căpitanului Valentina Ardean, care a marcat 2 goluri consecutive.

Budcnost a câştigat însă cu 32-25 şi se duce pentru al treilea an consecutiv la Budapesta. În schimb, Baia Mare are probleme grave de rezolvat, după ce şi-a încheiat parcursul european cu un drum de 2.000 de kilometri (dus / întors) efectuat cu autocarul.

Buducnost – HCM Baia Mare 32-25 (13-14)

Zderic, Nenezic, Abdallah – portari; Petrovic, Pletikosic, Pavicevic, Neagu 10, Jaukovic 1, Irman 4, Kovacevic 1, Bulatovic 5, Ramusovic 2, Cvijic 1, Mehmedovic 4, Achruck, Raicevic 4. Antrenor: Dragan Adzic

Munteanu, Dumanska – portari; Do Nascimento 2, Abbingh 5, Perianu 3, Ardean 4, Jezic 3, Marin 2, Tătar 1, Preda, Vizitiu 5. Antrenor: Aurelian Roşca și Ioan Băban