AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Declarații la finalul meciului HCM Baia Mare – Buducnost...

LIGA CAMPIONILOR – Declarații la finalul meciului HCM Baia Mare – Buducnost Podgorica

HCM Baia Mare a avut două reprize diametral opuse în prima manşă a duelului cu Buducnost. Vicecampioana României a avut parte de o revenire spectaculoasă în partea secundă, însă, deşi a anulat 7 dintre cele 8 goluri cu care a fost condusă în debutul reprizei secunde, nu i-a putut face faţă campioanei Europei, la care Cristina Neagu a fost din nou în mare formă.

Buducnost a defilat în primele 30 de minute ale partidei din Sala Lascăr Pană şi a intrat la cabine cu un avantaj consistent. Chiar dacă au fost conduse şi cu 8 goluri în repriza secundă, băimărencele au dat senzaţia că pot câştiga meciul, după ce s-au apropiat la doar un gol.

„În acel moment îmi aminteam de HCM care a revenit și cu alte ocazii, dacă ne gândim la jocurile chiar din Liga Campionilor, când pe final am întors meciul de la Thuringer, pe final am întors meciul la Fleury, în deplasare. Ne pare rău, într-un fel, dar, totuși, lumea a plecat mulțumită. Avidul public băimărean de spectacol a plecat mulțumit că a văzut la lucru una dintre cele mai bune jucătoare ale lumii la această frumoasă disciplină sportivă”, a spus Ioan Băban, directorul tehnic de la HCM Baia Mare, la finalul meciului.

Returul din Muntenegru, care va decide echipa calificată în Final Four-ul de laBudapesta, va avea loc duminică, 10 aprilie, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2, de la ora 20:00.

„Vom merge și acolo să ieșim cu fruntea sus. În mod sigur, HCM poate să iasă cu fruntea sus din deplasarea de la Buducnost”, a mai spus oficialul grupării băimărene.

”Felicit echipa Buducnost: se vede de ce este campioana Europei! Se vede că jucătoarele sunt obișnuite să joace la cel mai înalt nivel tot timpul. Felicit handbalistele de la HCM pentru dăruirea cu care au luptat azi: au fost momente în care am reușit să ne ridicăm la nivelul echipei din Podgorica!” (Aurelian Roșca, antrenor HCM Baia Mare)

”Îmi felicit colegele pentru meciul de azi, pentru cum ne-am mobilizat mai ales în repriza a doua. Ne bucurăm că am avut puterea să revenim și că am terminat jocul fără accidentări.”(Gabriela Perianu, HCM Baia Mare)

”Felicit echipa din Baia Mare pentru cum s-a prezentat. Mulțumesc publicului pentru modul în care am fost primiți. Sunt foarte mulțumit de echipa mea, deși acest meci a venit după o lungă perioadă fără jocuri pentru Buducnost.” (Dragan Adzic, antrenor Buducnost)

”Mulțumesc suporterilor pentru modul în care ne-au primit pe noi, toate, dar în special pe mine. Am obținut o victorie la cinci goluri, care este importantă pentru noi, cu atât mai mult cu cât azi nu am jucat în apărare ceea ce știm noi juca. Consider că nimic nu e, încă, final, dat fiind că săptămâna viitoare, în Podgorica, HCM va veni relaxată, fără nicio presiune, pur și simplu să joace handbal, în timp ce noi trebuie să ne calificăm în Final Four și să ne apărăm titlul câștigat anul trecut.”(Cristina Neagu, Buducnost)