AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – CSM București a pierdut la Vardar, iar în grupa...

LIGA CAMPIONILOR – CSM București a pierdut la Vardar, iar în grupa băimărencelor Rostov a învins-o pe Ferencvaros

CSM București a fost învinsă în deplasare de formația macedoneană Vardar Skopje cu scorul de 22-21 (11-11), sâmbătă seara, în primul lor meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.După câteva minute echilibrate, CSMB s-a desprins la două goluri, 4-2 (min. 8), iar apoi 5-3 (9), scorul devenind 6-3 pentru campioana României (12). Vardar a egalat, 6-6 (15), iar după aceea a preluat conducerea, cu 8-7 (18). Gazdele și-au mărit avantajul la trei goluri, 11-8 (24), dar echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen a avut un final foarte bun de primă repriză, iar la pauză scorul era egal, 11-11.

Perioada bună a echipei din Capitală a continuat și la reluare, CSMB având 13-11 (32), după o serie de cinci goluri consecutive.

Vardar a fost echipa care a venit mereu din urmă pe tabelă, iar de la 18-19 (49) s-a dus la 22-19 (57), ecart care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta partidei. CSMB a forțat egalarea pe final, dar cele zece minute fără gol marcat (49-59) au atârnat greu în balanța meciului. Ana Paula Rodrigues Belo a ratat ultima aruncare a meciului, pentru CSMB.

Isabelle Gullden a fost cea mai bună marcatoare a CSM-ului, cu 8 goluri. Celelalte goluri au fost înscrise de Ana Paula Rodrigues Belo – 4, Maria Fisker – 3, Oana Manea – 2, Carmen Martin – 2, Aurelia Brădeanu – 2.

Pentru Vardar au înscris: Andrea Lekic – 5 goluri, Andrea Penezic – 4, Siraba Dembele – 4, Anja Althaus – 3, Barbara Lazovic – 2, Andrea Klikovac – 2, Jovanka Radicevic – 2.

Au arbitrat Viktorija Kijauskaite și Ausra Zaliene (ambele din Lituania), iar delegat EHFa fost Berndt Dugall (Germania).

Duminică va avea loc ultima partidă a etapei, între FC Midtjylland și IK Savehof.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 7 puncte, urmată de Buducnost, 7 p, Vardar, 6 p, CSM București, 5 p, FC Midtjylland, 3 p, IK Savehof, 0 p.

CSMB va juca pe 15 ianuarie următorul meci în competiție, pe teren propriu, cu danezele de la FC Midtjylland.

Rostov – Ferencvaros 23-21

569143da95f9cf6f0a000000Liga Campionilor la handbal feminin a debutat în 2016 cu derby-ul grupei 1 dintre Rostov Don şi Ferencvaros. Campioana Rusiei s-a desprins în prima repriză la 4 goluri, dar la pauză a condus doar cu 13-11.

În partea a doua, echipa din Rusia a condus în permanenţă, s-a distanţat din nou la 4 goluri, dar Ferencsvaros nu a cedat. În final de meci, campioana Ungariei a avut om în plus, la scorul de 23-21pentru rusoaice.

Portarul lui Rostov, Katrine Lunde a avut două intervenţii excelente şi astfel campioana Rusiei a câştigat derby-ul. În clasamentul grupei 1, Rostov este pe primul loc cu 10 puncte, iar Ferencsvaros a rămas pe 2, cu 7 puncte.

Gyor – Buducnost 22-20
549201_549201_captura_neagu_meciBuducnost a început cu o înfrângere faza grupelor principale din Liga Campionilor. Deţinătoarea trofeului a cedat în deplasarea cu cea mai bună echipă din Ungaria, Gyor.

Într-o reeditare a finalei din urmă cu două sezoane, muntenegrencele au fost la conducere doar în debut. Starul lui Buducnost, Cristina Neagu, a încântat! Chiar şi aşa, gazdele au intrat cu avantaj de două goluri la pauză.

În repriza secundă, handbalistele antrenate de Dragan Adzic au fost de nerecunoscut. Au înscris un singur gol în primele 10 minute. Norvegianca Grimsbo a fost de neînvins şi, cu un total de 19 parade, a asigurat victoria lui Gyor.

Cristina Neagu a încheiat disputa cu 4 goluri şi 3 pase decisive, iar echipa sa a fost învinsă cu 20-22. Cu acest succes, Gyor a egalat-o la puncte pe Buducnost, în a doua grupă principală.