AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - CSM București a obținut prima victorie în grupa principală

LIGA CAMPIONILOR – CSM București a obținut prima victorie în grupa principală

CSM Bucureşti s-a impus cu 25-22 în fața echipei daneze Midtjylland şi a obţinut prima victorie din din grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin. A fost un meci foarte echilibrat,fiecare echipă conducând de mai multe ori. Fetele lui Rasmussen şi-au păstrat calmul şi au gestionat excelent ultimele minute.

În minutul 55 scorul era egal, 21-21, după ce danezele au înscris din aruncare de la 7 metri, după o perioadă în care portarul  Pessoa apărat câteva mingi în urma unor parade spectaculoase, iar danezele au trimis mingea în bară. În minutul 59 bucureștencele s-au desprins pentru prima oară la două goluri diferență, 23-21.

Gullden a marcat golul decisiv de la 7 metri (a avut procentaj 100%), iar Pessoa a apărat excelent la ultima acţiune a danezelor. În ultima secundă, Curea a stabilit rezultatul final. Antrenoarea danezelor a reacţionat nervos la final, nemulţumită de deznodământul partidei din Sala Polivalentă.

Suedeza Isabelle Gullden a fost cea mai bună marcatoare a campioanei României, cu 9 goluri, celelalte fiind reușite de Iulia Curea (4), Ana Paula Rodrigues Belo (3), Linnea Torstensson (2), Cristina Vărzaru (1), Aurelia Brădeanu (1), Carmen Martin (1), Oana Manea (1), Maria Fisker (1), Mayssa Pessoa (1).

Pentru echipa oaspete au înscris Johanna Ahlm (6 goluri), Stine Jorgensen (5), Veronica Kristiansen (3), Pauline Boegelund (3), Susan Thorsgaard (3), Sabine Pedersen (1), Trine Jensen (1).

Meciul a fost arbitrat de croații Dalibor Jurinovic și Marko Mrvica, iar delegat EHF a fost norvegianul Per Morten Sodal.

Duminică vor avea loc restul meciurilor din această etapă, Buducnost Podgorica — Vardar Skopje și IK Savehof — Gyori Audi ETO KC. CSM București va juca următorul meci pe 6 februarie, în deplasare, cu Gyori Audi ETO KC.

În clasament, pe primul loc se află Buducnost, cu 7 puncte, urmată de CSM București, 7 puncte, Gyori Audi ETO KC, 7 p, Vardar, 6 p, FC Midtjylland, 5 p, IK Savehof, 0 p.