AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR - CSM București a câștigat în deplasare la Savehof

LIGA CAMPIONILOR – CSM București a câștigat în deplasare la Savehof

CSM Bucuresti a obtinut o victorie confortabila la prima deplasare din Champions League! Campioana Romaniei a invins-o pe Savehof cu 28-17 (13-9).

Echipa lui Kim Rasmussen a intrat mai greu în meci şi a condus prima oară în minutul 7, cu 3-2. Bucureştencele au mers la vestiare cu un avans liniştitor, totuşi, 13-9, chiar dacă Bella Gullden, fosta junioară de la Savehof a ratat un 7 metri.

În repriza a doua, CSM Bucureşti a mărit ritmul şi s-a distantat pe tabela de marcaj. Vărzaru şi Fisker au înscris gol după gol pe contraatac, chiar dacă apărarea nu l-a mulţumit pe Rasmussen.

Am spus că în apărare vom fi mult mai agresivi. Să lăsăm adversarele să arunce de la distanţă nu înseamnă agresivitate. Fetelor, hai să respectăm ce am vorbit până la finalul meciului„, a declarat Rasmussen în timpul jocului, iar elevele sale au părut să pună în practică spusele tehnicianului.

Pentru CSM București au înscris Line Jorgensen – 6 goluri, Isabelle Gullden – 6, Ana Paula Rodrigues – 4, Maria Fisker 3, Cristina Vărzaru 3, Fernanda Franca Da Silva 2, Aurelia Brădeanu 1, Bianca Bazaliu 1, Carmen Martin Berenguer 1, Deonise Cavaleiro Fachinello 1.

Golurile echipei IK Savehof au fost reușite de Julia Eriksson 4, Emma Ekenman-Fernis 3, Louise Sand 3, Stine Lund Andreassen 3, Olivia Mellegard 3, Thess Kronell 1.

În celălalt meci al grupei, campioana Europei, Buducnost Podgorica, a dispus cu 31-23, în deplasare, de formația poloneză MKS Selgros Lublin, având în Cristina Neagu cea mai bună jucătoare, cu 9 goluri marcate.

CSM București ocupă primul loc în clasament, cu 4 puncte (+23), urmată de Buducnost, 4 p (+21), MKS Selgros Lublin, 0 p (-20), Savehof, 0 p (-24).

Următorul meci al echipei bucureștene va avea loc pe 1 noiembrie, în Capitală, cu Buducnost Podgorica.