AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR (CALIFICĂRI) – Steaua București va juca cu Partizan Belgrad în...

LIGA CAMPIONILOR (CALIFICĂRI) – Steaua București va juca cu Partizan Belgrad în turul trei!

Partizan Belgrad a învins cu 2-0 în returul cu Dila Gori (Georgia), din manșa a doua a turului II preliminar UEFA Champions League. În tur fusese 1-0, iar sârbii merg mai departe în turul III, unde vor întâlni Steaua București. Pentru asta însă steliștii trebuie să se califice în dauna  slovacilor de la Trencin, în fața cărora s-au impus în deplasare cu 2-0 în tur.

Primul meci din turul III preliminar UCL va avea loc pe 28/29 iulie, iar returul pe 4/5 august. Tragerea la sorți a play-off-ului va avea loc pe 7 august.

Pe stadionul Tengiz Burjanadze (Gori) nu s-a pus nici măcar o clipă problema echipei calificate. Partizan, cu cel mai bun „11” la start, a deschis scorul în minutul 37, prin mijlocașul Darko Brasanac, iar atacantul camerunez Aboubakar Oumarou a majorat diferența în minutul 64. Dila Gori a avut și o bară, în repriza secundă.

Până la final, sârbii au temporizat și meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0, chiar dacă statisticile au indicat un oarecare echilibru. Partizan a tras de 12 ori la poartă, dar de 7 ori cadrat, iar Dila Gori a expediat 8 șuturi la poarta adversă, doar de patru ori cadrat. Partida a fost arbitrată de o brigadă din Polonia, care l-a avut la centru pe Daniel Stefanski.