AcasăEvenimentSportLiga Campionilor.Ca în bătălia de la Vaslui! CFR Cluj, remiza dramatica cu...

Liga Campionilor.Ca în bătălia de la Vaslui! CFR Cluj, remiza dramatica cu Galatasaray pe un teren infernal!

CFR Cluj a obtinut o remiza, scor 1-1, in meciul disputat, in deplasare, cu Galatasaray Istanbul in etapa a treia a grupelor Champions League.
„Feroviarii” au obtinut un rezultat mare in vulcanul de pe Turk Telekom Arena, dupa ce au jucat mai bine de o ora in inferioritate numerica si au fost dominati de turci la toate capitolele.

Prima ocazie le-a apartinut ardelenilor, Bastos sutand peste poarta din marginea careului inca din minutul doi, insa balanta avea sa se incline imediat in favoarea „otomanilor”.
Pe un gazon imbibat cu apa, din cauza ploii torentiale care a pus stapanire pe orasul Istanbul, turcii au inceput sa puna presiune la poarta lui Felgueiras si parea ca trupa lui Andone va fi in cele din urma coplesita de ofensiva „Cim-Bom”.
In minutul 19, cand nimeni nu se astepta, Kapetanos a reusit sa reia din prima o centrare venita de pe flancul stang, iar balonul a poposit in poarta dupa ce a fost deviat usor de Nounkeu.

Noua minute mai tarziu, „feroviarii” au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Aguirregaray a incasat doua cartonase galbene in doar trei minute, iar gazdele au intetit din nou atacurile. Sansa egalarii a venit in minutul 35, cand centralul a acordat penalti la un hent comins in careu de Sepsi, dar Felgueiras a aparat sutul lui Felipe Melo de la punctul cu var.

Fatih Terim a efectuat doua modificari in finalul reprizei si pe cea de-a treia in minutul 67, iar golul mult asteptat de ultrasii turci a venit cu 14 minute inainte de final. Felgueiras a iesit eronat pe sub o centrare trimisa de pe stanga, iar Yilmaz a punctat cu o lovitura de cap din marginea careului mic.

Finalul a apartinut tot gazdelor, care au incercat din rasputeri sa gaseasca drumul spre gol cu baloane aruncate spre careul ardelenilor, insa echipa lui Andone a reusit sa reziste asaltului si a obtinut un punct pretios pe Turk Telekom Arena.

In urma acestei remize, CFR Cluj si-a pastrat pozitia secunda in clasamentul Grupei H, cu patru puncte. Liderul Manchester United are noua puncte dupa trei meciuri, in timp ce Braga si Galatasaray ocupa pozitiile trei si patru, cu trei, respectiv un punct.

Galatasaray Istanbul: Muslera – Eboue (Sabri Sarioglu ’68), Nounkeu, Semih Kaya, Riera – Hamit Altintop (Burak Yilmaz ’39), Selcuk Inan, Felipe Melo, Amrabat – Umut Bulut, Elmander (Emre Colak ’42). Antrenor: Fatih Terim.

CFR Cluj: Felgueiras – Ivo Pinto, Cadu, Piccolo, Sepsi (Rada ’53) – Luis Alberto, Godemeche – Aguirregaray, Bastos (Nicoară ’72), Camora – Kapetanos (Mureşan ’78). Antrenor: Ioan Andone.
Cartonaşe galbene: Umut Bulut ’14, Amrabat ’25, Felipe Melo ’31, Sabri Sarioglu ’73 / Aguirregay ’25, ’28, Bastos ’37.
Cartonaş roşu: Aguirregaray ’28.
Arbitri: Paolo Tagliavento (central) – Mauro Tonolini, Lorenzo Manganelli (asistenţi), Luca Banti, Antonio Damato (asistenţi suplimentari) – Andrea Stefani (rezervă) – toţi Italia.
În urma cartonaşului galben primit la Istanbul, brazilianul Felipe Melo va fi suspendat pentru meciul de la Cluj-Napoca.
În primele două meciuri din grupă, CFR Cluj a învins în deplasare Sporting Braga, scor 2-0, şi a fost întrecută acasă de Manchester United, scor 1-2.

Galatasaray – CFR CLUJ 1-1 (Burak ’77 / Nounkeu ’19 – autogol)
Manchester United – Sporting Braga 3-2 (Chicharito ’25 si ’76, Evans ’63 / Alan ‘2 si ’20)