AcasăEvenimentSportLIGA CAMPIONILOR – Bayern Munchen s-a impus la limită, dar Benfica nu...

LIGA CAMPIONILOR – Bayern Munchen s-a impus la limită, dar Benfica nu a primit un penalti clar

Bayern Munchen s-a impus, scor 1-0, în manşa tur a sferturilor de finală din Ligă, contra Benficăi. Formaţia lui Guardiola nu a evoluat la nivelul aşteptat de fani, însă a făcut un pas important pentru calificare.

După o prestaţie destul de modestă cu Juve, în optimi, dar mai ales după evoluţiile neconvingătoare din campionat (unde a înscris câte un gol în fiecare din ultimele două dispute), fanii bavarezi sperau să fie scutiţi de emoţii cu Benfica. Portughezii veneau pe Allianz Arena cu destule absenţe, astfel că premisele erau favorabile pentru ca Lewandowski&Co să facă o partidă mare.

Nu a fost cazul însă, semn că scăderea de turaţie din ultimul timp nu este o tactică asumată de Pep astfel încât echipa să fie în formă maximă la partidele din Ligă, cum mulţi anticipau. Deşi partida a început perfect pentru gazde, Vidal marcând din pasa lui Bernat încă din minutul 2, continuarea nu a fost cea aşteptată.

Deşi a avut posesie şi şi-a creat destule ocazii, Bayern nu a mai găsit drumul spre gol în faţa unei formaţii care, surprinzător, a jucat fotbal. Lusitanii nu au venit să evolueze pe o singură carte, a defensivei, şi şi-au creat nu mai puţin de 10 ocazii. Momentul din prelungirile partidei, când Neuer a fost fluierat de o parte a fanilor bavarezi pentru că a întârziat puţin repunerea balonului în joc, e simptomatic pentru evoluţia destul de ştearsă a trupei lui Pep.

Benfica putea chiar să egaleze în prima repriză, însă arbitrul polonez Marciniak nu a văzut un henţ în careu clar al lui Lahm.

Bayern: Neuer – Lahm, Kimmich, Alaba, Bernat – Thiago, Vidal – Ribery, Muller, Costa – Lewandowski.

Benfica: Ederson – Andre Almeida, Lindelof, Jardel, Eliseu – Fejsa, Renato Sanches – Pizzi, Gaitan, Jonas – Mitroglou