AcasăEvenimentSportLiga a II-a. Baia Mare la prima victorie, ”Bătrâna Doamnă” a căzut...

Liga a II-a. Baia Mare la prima victorie, ”Bătrâna Doamnă” a căzut la pace cu Măciuca!

Sportul Studențesc a făcut scor cu CF Brăila, în etapa a 6-a a Ligii a II-a la fotbal. Gruparea din Regie și-a consolidat fotoliul de lider în clasamentul Seriei I. În Seria a II-a, Damila Măciuca pleacă neînvinsă de pe terenul celor de la UTA.
Sportul Studențesc a câștigat fără drept de apel, scor 4-0, partida de pe teren propriu cu CF Brăila, contând pentru etapa a 6-a a Ligii a II-a la fotbal. Golurile „alb-negrilor” au fost marcate de V. Lazăr (3), Novac (22), Nistor (41 și D. Lung (84).
Profitând de egalul, scor 1-1, pe care CS Otopeni l-a înregistrat pe teren propriu în partida cu Unirea Slobozia, „studenții” și-au consolidat fotoliul de lider în clasamentul Seriei I din eșalonul secund.
În seria a II-a, Claudiu Niculescu a obținut prima victorie ca antrenor principal al echipei FC Bihor, care s-a impus cu scorul de 2-1, pe teren propriu, în fața concitadinei Luceafărul Oradea. Corona Brașov a câștigat cu 2-1 pe terenul celor de la CS Mioveni și, cel puțin pentru 24 de ore, s-a instalat pe primul loc în clasament.
Damila Măciuca, revelația Seriei a II-a a eșalonului secund, a terminat la egalitate, scor 2-2, partida disputată la Arad, cu UTA. „Bătrâna Doamnă” a condus în două rânduri, cu 1-0 și 2-1, dar a ratat victoria în ultimele minute de joc, Geantă înscriind în minutul 88 golul care i-a salvat pe oaspeți de la eșec.

Seria I
Sportul Studențesc – CF Brăila 4-0
FC Botoșani – CS Buftea 3-1
Rapid Suceava – Farul Constanța 2-1
CS Otopeni – Unirea Slobozia 1-1
Delta Tulcea – Chindia Târgoviște 2-1
Săgeata Năvodari, Dinamo II și Dunărea Galați au stat.
În clasament, conduce Sportul Studențesc (18 puncte), urmată de CS Otopeni (14 p) și de FC Botoșani (12 p).

UTA – Damila Măciuca 2-2
FCM Târgu-Mureș și Unirea Alba Iulia au stat.
În clasament, conduce Corona Brașov (14 puncte), urmată de Damila Măciuca (13 p) și de ACS Poli Timișoara (9 p).