AcasăEvenimentSportLăsați-l să plece! Dinamo, bătută pe Național Arena de FC Vaslui

Lăsați-l să plece! Dinamo, bătută pe Național Arena de FC Vaslui

Dinamo a fost invinsa, scor 0-1, sambata seara, pe National Arena, de FC Vaslui, intr-un meci din cadrul etapei a 15-a a Ligii 1. In fata a doar cateva mii de spectatori, Dinamo si FC Vaslui au oferit un meci anost, cu putine ocazii de poarta.  Unicul gol al partidei a fost înscris de Sânmărtean, în minutul 37, cu un şut de la 18 metri, în dreapta lui Bălgrădean, după o pasă de la Caue. A fost scorul primei repriza, una in care „cainii” n-au tras niciun sut pe spatiul portii lui Coman.

In a doua repriza, Bonetti l-a aruncat in lupta pe Tucudean, iar Dinamo a inceput sa se apropie de poarta vasluienilor, insa fara a-si crea mari ocazii.
A venit insa minutul 75 si cartonasul rosu primit direct de Luchin, pentru un fault in calitate de ultim aparator asupra lui Niculae. O decizie drastica a lui Marius Avram.
In 10 jucatori, Dinamo n-a mai reusit sa se apropie periculos de poarta adversa, iar meciul s-a terminat cu victoria moldovenilor.
In urma acestui rezultat, Dinamo ramane pe locul 7 in clasamentul Ligii 1, cu 22 de puncte, la 13 puncte distanta de prima clasata, marea rivala Steaua. De partea cealalta, FC Vaslui a urcat pe locul 3, cu 28 de puncte.
Marius Niculae nu se poate bucura din plin de victoria obținută în fața lui Dinamo. „Săgeată” le-a plâns de milă foștilor săi colegi pentru situația în care au ajuns.
„Putem spune că râd cu un ochi şi cu celălat plâng. Am fost crescut de Dinamo şi acum, asta e viaţa, joc la Vaslui. A fost ceva inedit. Nu am mai păţit asta în toată cariera mea. Mă bucur pentru victorie şi noi încă sperăm la titlu, chiar dacă diferenţa de puncte e destul de mare. E important că am reuşit o victorie în deplasare. Asta contează foarte mult, dacă vrem să ne batem la titlu. Publicul a fost minunat, ca de obicei. Mă bucur că m-au primit bine şi le mulţumesc pe această cale. Dinamo este într-o situaţie foarte nasoală acum… la o mare distanţă de primul loc”, a spus Marius Niculae la Digi Sport.

Actionarii lui Dinamo au anuntat o sedinta de urgenta dupa ce echipa din Stefan cel Mare a pierdut si meciul cu FC Vaslui, scor 0-1.

Principala tema de discutie va fi soarta italianului Dario Bonetti, care nu se mai bucura de sprijinul conducerii. Presedintele lui Dinamo, Nicolae Badea, a lasat sa se inteleaga ca Dario Bonetti ar putea fi demis.
„Nu are rost sa vorbim acum despre demiterea lui Bonetti, dar este clar ca nu avem calitate. Vom face o evaluare profunda si vom trage o concluzie. Saptamana viitoare vom anunta”, a spus Nicolae Badea la Digi Sport. Favorit sa-i ia locul lui Bonetti este Dorinel Munteanu.

Dinamo: Bălgrădean – Rus, Luchin, Koulibaly, Pulhac (Filip ’72) – D. Grigore – Dănciulescu, C. Matei (Issa Ba ’58), Munteanu, Curtean (Ţucudean ’46) – Alexe. Antrenor: Dario Bonetti.

FC Vaslui: Coman – Milanov, Celeban, Varela, Sălăgeanu -Jumisse, Caue – Varga (Antal ’64), Stanciu (Costin ’89), Sânmărtean (Sburlea ’75) – Niculae. Antrenor: Viorel Hizo.
Cartonaşe galbene: Dănciulescu ’11, Pulhac ’64, Issa Ba ’70, Grigore ’70, Ţucudean ’90+2, Alexe ’90+3 / Stanciu ’24
Cartonaş roşu: Luchin ’76
Arbitri: Marius Avram (central) – Vasile Marinescu, Vladimir Urzică (asistenţi) – George Cătălin Găman (rezervă)
Observatori: Romulus Chihaia, Cornel Sorescu
Supervizor: Adalbert Kassai
La meci au asistat aproximativ 5.000 de spectatori.
După marcarea golului de 0-1, fanii dinamovişti au aruncat pe teren cu aproximativ 20 de beţe de steaguri.