AcasăEvenimentSportKERBER, CA ȘI HALEP - Cibulkova a câștigat Turneul Campioanelor din...

KERBER, CA ȘI HALEP – Cibulkova a câștigat Turneul Campioanelor din Singapore!

KERBER, CA ȘI HALEP Dominika Cibulkova din Slovacia a câştigat ediţia 2016 a Turneului Campioanelor la, competiţie în finala căreia a învins-o în două seturi, 6-3, 6-4, pe germanca Angelique Kerber, duminică la Singapore.
Cibulkova (27 ani), participantă în premieră la această competiţie de sfârşit de sezon în circuitul WTA, s-a impus după o oră şi 16 minute de joc în faţa lui Kerber, numărul unu mondial. După acest succes, Dominika va urca pe locul 5 WTA.

De menţionat că Angelique Kerber reuşise să o învingă în ultimele cinci meciuri directe pe Dominika Cibulkova, ultima oară în urmă cu o săptămână, la debutul în turneul de la Singapore (7-6, 2-6, 6-3).

Cele două finaliste au făcut parte din aceeaşi grupă cu Simona Halep la actuala ediţie a Turneului Campioanelor, ambele învingând-o pe reprezentanta României. Pentru Cibulkova, ocupanta locului 8 WTA, care pierduse primele sale două jocuri din Grupa Roşie, victoria împotriva lui Halep i-a fost suficientă pentru calificarea în semifinale, unde a trecut apoi de poloneza Agnieszka Radwanska, deţinătoarea titlului.

La dublu, Turneul Campioanelor a fost câştigat de jucătoarele ruse Ekaterina Makarova şi Elena Vesnina, care s-au impus cu 7-6 (7/5), 6-3 în finala cu perechea americano-cehă compusă din Bethanie Mattek-Sands şi Lucie Safarova.

Istoria s-a repetat

5815f81e95f9cff40712aa35

Dominika Cibulkova este noua câștigătoare a Turneului Campioanelor, după ce a învins-o în finala de la Singapore pe Angelique Kerber (numărul 1 mondial), în două seturi, 6-3, 6-4.

Culmea este că noul număr 5 WTA a câștigat competiția după un scenariu identic cu cel din 2015, unul care o implică și pe Simona Halep. La fel ca Agnieszka Radwanska anul trecut, Dominika a pierdut primele două meciuri ale grupei, dar un succes în două seturi în fața sportivei noastre a calificat-o în semifinale. În ambele situații, constănțeanca avea nevoie de set câștigat pentru a merge mai departe.

Culmea e că la ambele ediții, românca a pornit cu o victorie în două seturi, dar a pierdut următoarele două meciuri, fără să mai cucerească niciun set.

Astfel, Halep a debutat la această ediţie de la Singapore cu un succes categoric, 6-2, 6-4 cu Madison Keys, dar Angelique Kerber (4-6, 2-6) şi Dominika Cibulkova (3-6, 6-7) s-au dovedit prea puternice pentru sportiva de 25 de ani.

În 2015, „Simo” a trecut fără nicio problemă de Flavia Pennetta (6-0, 6-3), după care s-a înclinat în faţa rivalei Maria Sharapova (4-6, 4-6) şi a fost învinsă de Agnieszka Radwanska (6-7, 1-6). (digisport.ro)