AcasăEvenimentSportJOCURILE OLIMPICE - Cătălina Ponor s-a calificat în finală la bârnă

JOCURILE OLIMPICE – Cătălina Ponor s-a calificat în finală la bârnă

JOCURILE OLIMPICE Sportiva română Cătălina Ponor s-a calificat în finala de la bârnă a concursului feminin de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro, urmând să se lupte pentru o medalie în concursul programat pe 15 august.

JOCURILE OLIMPICE Ponor a fost notată cu 14,900 în subdiviziunea a doua și a ocupat poziția a 5-a la sfâșitul calificărilor acestei probe. La finală vor participa primele opt clasate: Simone Blies (SUA) — 15,633, Laurie Hernandez (SUA) — 15,366, Flavia Saraiva (Brazilia) — 15,133, Sanne Wevers (Olanda) — 15,066, Cătălina Ponor (România) — 14,900, Fan Yilin (China) — 14,866, Aly Raisman (SUA) — 14,833 și Gabby Douglas (SUA) — 14,833.

Cătălina Ponor a concurat și în calificările de la sol, fiind notată cu 14,200, insuficient pentru calificarea în finală.

Sâmbătă seara, în concursul masculin de gimnastică artistică, Marian Drăgulescu și Andrei Munteanu au obținut calificarea în finalele probelor de sărituri, respectiv paralele.