AcasăEvenimentSportJO Londra. Flavius Koczi a prins 3 finale, la sol, sărituri şi...

JO Londra. Flavius Koczi a prins 3 finale, la sol, sărituri şi invididual, dar România a ratat calificarea in finală

România nu a obţinut calificarea în finala de 8 a concursului masculin de gimnastică din cadrul JO 2012 de la Londra, realizând abia al 10-lea punctaj din concurs (262,567), în timp ce Flavius Koczi, sub nivelul său obişnuit, a obţinut totuşi calificări în finalele la sărituri, sol şi individual compus.
Calificarea a fost pierdută practic la ultimul aparat, cal cu mânere, unde ratările s-au ţinut lanţ şi am pierdut puncte mari, decisive în economia clasamentului.

România a început concursul de calificări pe echipe în ultima subdiviziune, a 5-a, la inele. Au concurat Cristian Băţagă (14,833), Flavius Koczi (14,600), Marius Berbecar (14,466) şi Vlad Cotuna (14,400), dar doar primele 3 note au contat, astfel că totalul a fost de 43,899 la acest aparat.

La a doua rotaţie, la sărituri, românii au evoluat foarte bine şi au primit note destul de mari. Koczi, care a efectuat 2 sărituri, pentru a prinde finala la acest aparat, a fost notat cel mai bine, cu 16,066 şi 15,833, respectiv o medie de 15,949, aterizarea la a doua execuţie fiind mai puţin reuşită. În concursul pe echipe, prima săritură a lui Koczi a intrat în calcul. Cristian Băţagă a fost notat cu 15,766, Vlad Cotuna – 15,500 şi Marius Berbecar – 15,433. Totalul celor mai bune 3 note s-a ridicat la 47,332 puncte.

La paralele, România a obţinut un total de 44,832, după execuţiile lui Marius Berbecar (15,233), Vlad Cotuna (14,866), Ovidiu Buidoso (14,733) şi Flavius Koczi (13,500). La jumătatea concursului, România avea un punctaj de 136,063, cu 3 puncte peste Rusia, care îi oferea mari şanse de calificare în finala de 8, cu condiţia ca gimnaştii noştri să rămână pe aparate la bară fixă, sol şi cal cu mânere.

Bara fixă, aparatul românilor la a 4-a rotaţie, ne-a adus, cum era de aşteptat, cel mai mic punctaj (41,257) din concurs, în urma evoluţiilor modeste ale lui Ovidiu Buidoso (14,066), Vlad Cotuna (13,491), Marius Berbecar, (13,700) şi Flavius Koczi (12,633).

A urmat solul, unde am mai recuperat din pierderea de la bară fixă şi am realizat un total de 45,348, ca urmare a notelor primite de Flavius Koczi (15,666), Cristian Băţagă (14,666), Vlad Cotuna (15,016) şi Ovidiu Buidoso (14,366). Calificarea era pe muchie de cuţit, dar încă realizabilă.

Ultimul aparat, cal cu mânere, ne-a oferit o zestre prea mică (39,899) pentru a mai emite pretenţii. Notele mici obţinute de Flavius Koczi (13,400), Ovidiu Buidoso (13,766), Marius Berbecar (12,733) şi Cristian Băţagă (12,700) ne-au scos din cursa calificării.

După 6 aparate, România a acumulat 262,567 puncte şi s-a clasat doar pe locul 10. La JO 2008, România a intrat în finală şi s-a clasat pe locul 7.

Koczi a prins finale la sol (15,666), cu a 3-a notă din concurs, la sărituri (15,949), a 6-a notă, şi la individual compus cu 85,865, a 23-a notă.