AcasăEvenimentSportÎNFRÂNGERE GREA - HCM Baia Mare a pierdut la scor amicalul cu...

ÎNFRÂNGERE GREA – HCM Baia Mare a pierdut la scor amicalul cu Gyori Audi ETO, fosta campioană a Europei

foto Mircea Pauseniuc

În cel de-al doilea meci de pregătire din aceată vară (primul a avut loc la Zalău) HCM Baia Mare a fost învinsă de Györi Audi ETO cu 27-15 (15-5). Vicecampioana României a avut o prestaţie foarte slabă în prima repriză (s-au jucat două reprize a câte 20 de minute), când a înscris doar 5 goluri. Repriza secundă a fost mai echilibrată, însă gazdele au mărit diferenţa pe tabelă cu încă două goluri până la finalul meciului.
Györi Audi ETO – HCM Baia Mare 27-15
Sala Sporturilor Audi (fără spectatori)
Arbitri: Csepregi Bence şi Szakatics Alajos
Györi Audi ETO: Grimsbo, Csapo – Knedlikova 6, Tomori 5, Korsos 5 (1), Sulland 5 (1), Groot 3 (1), Loke 2, Broch 1, Amorim, Orban. Antrenori: Martin Ambros şi Danyi Gabor.
HCM Baia Mare: Munteanu (4 int.), Dumanska (4) – Oltean 3, Ardean Elisei 3, Nechita 3, Pineau 2, Jezic 2, Geiger 1, Do Nascimento 1 (1), Tănasie, Szucs, Vizitiu, Preda, Zamfirescu. Antrenori: Aurelian Roşca şi Ioan Băban.
Aruncări de la 7m: 3-2 (fructificate 3-1, a ratat Geiger)
Minute de eliminare: 2-2
La HCM nu au jucat, din motive medicale, Ungureanu, Gjorgjijevska, Perianu şi Marin.
Astăzi dimineaţa, tot la Györ, de la ora 11:00, HCM Baia Mare va juca cu Érd (locul 3 în prima ligă din Ungaria).

În perioada 7-9 august gruparea antrenată de Aurelian Roşca va articipa la Memorialul „Tomas Jakubčo” de la Michalovce (Slovacia). Programul meciurilor: Iuventa Michalovce – HCM Baia Mare (vineri, ora 18:30), DVSC Debrecen – HCM Baia Mare (sâmbătă, ora 18:30), RK Podravka Koprivnica – HCM Baia Mare (duminică, ora 12:00).