AcasăEvenimentSportINDIAN WELLS – Monica Niculescu a pierdut la Serena Williams într-un meci...

INDIAN WELLS – Monica Niculescu a pierdut la Serena Williams într-un meci care a ridicat asistența în picioare

Monica Niculescu a fost eliminata de la Indian Wells, la simplu, dupa ce a pierdut greu meciul cu lidera clasamentului mondial, Serena Williams. Numarul 1 WTA s-a impus in doua seturi, scor 7-5, 7-5. Revenirea Serenei Williams la Indian Wells dupa 14 ani de boicot nu a fost atat de usoara pe cat si-ar fi dorit sportiva americana. Monica Niculescu, aflata in fata unei partide istorice, s-a ridicat la nivelul intalnirii si a contribuit din plin la spectacol.

Partida a inceput perfect pentru romanca, aceasta facand breakul in chiar primul game si punandu-i mari probleme Serenei cu efectul aproape unic in circuitul feminin pe care il imprima mai ales atunci cand loveste cu forehandul.
Williams si-a gasit cu greu ritmul in fata unei adversare atipice, care i-a pus multe probleme si care a fortat-o sa comita nu mai putin de 48 de greseli nefortate.
Punctul meciului s-a disputat in setul secund si a fost adjudecat de Monica, dupa ce romanca a trimis-o la pamant, la propriu, pe Serena.
Niculescu paraseste intrecerea de simplu de la Indian Wells cu capul sus, castigand afectiunea americanilor, publicul aplaudand-o la scena deschisa in seara „Reginei” Serena.

Hănescu, victorie importantă, Tecău, eșec neașteptat

Victor Hanescu a castigat in primul tur de la Indian Wells, puternicul turneu de tenis american, realizand o mare surpriza.Romanul l-a invins in doua seturi pe rusul Mikhail Youzhny, scor 6-3, 6-4, partida durand doar o ora si 12 minute.

Sportivul roman si-a egalat cea mai buna performanta pe cimentul californian, fiind a cincea oara cand a ajuns in turul secund la Indian Wells.
Performanta este cu atat mai mare cu cat Hanescu venise din calificari pe tabloul principal, el fiind locul 146 ATP. Rusul este clasat pe 64. In turul 2, Hanescu va da piept cu Andreas Seppi din Italia, favoritul 30.

Dupa eliminarea Monicai Niculescu, invinsa de Serena Williams dupa un meci foarte bun facut de romanca, scor 5-7, 5-7, a venit randul inca unui roman sa spuna adio puternicului turneu american. Este vorba de Horia Tecau, care a parasit competitia impreuna cu partenerul sau de dublu, Jean-Julian Rojer din Olanda, in chiar primul tur de la Indian Wells.

Cei doi s-au inclinat la fileu in fata perechii Andy Murray/Thanasi Kokkinakis, scor 3-6, 5-7. Jocul a durat o ora si 22 de minute. Tecau si Rojer erau favoritii numarul 4 ai competitiei, in timp ce Murray/Kokkinakis au primit un wild-card din partea organizatorilor.