AcasămodeleINCIDENTE LA MECI - Arbitri bătuți de față cu poliția în Satu...

INCIDENTE LA MECI – Arbitri bătuți de față cu poliția în Satu Mare

INCIDENTE LA MECI Scene revoltătoare la un meci din Liga a IV-a din Orașu Nou, județul Satu Mare. Meciul dintre Talna Orașu Nou și Victoria Carei (terminat 1 – 1) a fost întrerupt duminică, 30.04.2017, în mai multe rânduri din cauza incidentelor provocate de suporterii echipei gazdă.

Surse judiciare au declarat pentru Presa SM că deși jucătorii ambelor echipe au dat dovadă de sportivitate, un individ din tribune a dat tonul violenței. Practic, prin minutul 20 al partidei, un bărbat din Orașu Nou ar fi aruncat cu un bulgăre de pământ înspre arbitrul asistent, lovindu-l în spate.

La pauza meciului, căpitanul echipei gazdă ar fi fost rugat să vorbească cu spectatorii violenți. Cu toate acestea, prin minutul 60 a zburat din nou către arbitrul asistent un bulgăre de pământ, care l-a lovit în ceafă. O sticlă a trecut razant pe lângă arbitru.

În minutul 70, un suporter ar fi sărit gardul și l-ar fi bruscat pe arbitru, înjurându-l. La finalul meciului, circa 50 de suporteri i-au așteptat pe arbitri în drum spre vestiar, care au fost loviți cu palmele după ceafă și peste față.

Unul dintre arbitri a sunat la 112, la fața locului ajungând un echipaj de poliție. Martori oculari susțin că ar fi văzut cu arbitrii ar fi fost loviți chiar de față cu polițiștii, care au fost depășiți de situație.

O altă persoană ar fi sunat din nou la 112, solicitând intervenția unui echipaj mai solid de restabilire a ordinii publice. Astfel, a ajuns un echipaj de intervenție rapidă de la Inspectoratul Județean de Jandarmi, care i-a calmat rapid pe scandalagii.

Contactat telefonic, președinte Asociației Județene de Fotbal Satu Mare, Ștefan Szilagyi, a confirmat incidentele, dar a spus că detalii nu poate oferi decât după ședința Comisiei de disciplină de marți, 2 mai 2017.

Contactat telefonic, subprefectul Altfatter Tamas a auzit de unele incidente, dar a precizat că nu se poate pronunța decât după ce primește raportul autorităților de forță.

Surse judiciare au declarat că arbitrii din Sălaj vor depune plângere penală împotriva autorilor acestor presupuse acte de violență. Din câte se pare, și autoturismul cu care arbitrii ar fi venit ar fi fost luat în vizor de unii scandalagii.

Cu toate că atât președintele Asociației Județene de Fotbal Satu Mare cât și reprezentanții Instituției Prefectului au evitat să se pronunțe, PresaSM.ro a verificat aceste informații din trei surse independente prezente la meci, și ele au fost relatate în mod similar.