AcasăEvenimentSportVolei. Explorări, început de campionat peste așteptări! Patru din patru! Ultima ”victimă”...

Volei. Explorări, început de campionat peste așteptări! Patru din patru! Ultima ”victimă” – Steaua București!

Stiinta Explorari isi continua parcursul fara greseala, in acest debut de campionat, obtinand a 4-a victorie consecutiva. Sâmbătă in etapa a 5-a a diviziei A1, baimarenii au invins la Bucuresti Steaua cu 3-0, adaugandu-si astfel inca 3 puncte mari in clasament.
Marius Botea (antrenor principal,  Stiinta Explorari): ”Suntem foarte fericiti ca am obtinut aceasta victorie, in deplasare, in fata unei echipe extrem de artagoase. Cred ca momentul psihologic al meciului a fost in setul I, cand am reusit sa intoarcem rezultatul, dupa ce gazdele au condus cu 18-10. In seturile II si III, ne-am impus mult mai clar”.
Baimarenii vor pleca maine dimineata de la Bucuresti spre Constanta, pentru meciul de Cupa Romaniei cu Tomis. Partida din prima mansa a sferturilor competitiei se va disputa luni 5 noiembrie, de la ora 15.
Stiinta Explorari va inscrie pe foaia de arbitraj la aceasta intalnire doar 9 jucatori, Tutea, Negrean, Socaciu, Raileanu si Tofan urmand sa se intoarca in aceasta seara acasa.

Steaua Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (-24, -21, -22)
Steaua: Manda, Grigoras, Nikolov, Dacovic, Catalin Miron, Carpen, Voicu (libero). Au mai jucat: Tobosi, Cornel Miron si Oprisor. Antrenori: George Grigorie si Razvan Rosu
Explorari: Tutea, Hoboth, Raileanu, Veber, Cuciureanu, Pastean, Tofan (libero). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
Au arbitrat: Nicolae Marin (Ploiesti) si Cristian Dumitrescu (Craiova), in timp ce observator FRV a fost Petrica Stancu (Brasov).